HomeBiałoruśPożegnaliśmy Kresowego Żołnierza Niezłomnego kpt. Józefa Nowika

Pożegnaliśmy Kresowego Żołnierza Niezłomnego kpt. Józefa Nowika

Dzisiaj, 24 sierpnia, pożegnaliśmy w Lidzie członka Stowarzyszenia Żołnierzy Armii Krajowej kpt. Józefa Nowika ps. „Burzyński”. Żołnierz 2  batalionu 77 Pułku Piechoty AK Okręgu Nowogródzkiego zmarł wczoraj, w wieku 96 lat.

W ostatniej drodze Bohaterowi towarzyszyli Rodzina, najbliżsi, Polacy z Lidy, Sybiracy oraz konsul generalny RP w Grodnie Andrzej Raczkowski wraz konsul RP Anną Pustuł.

– Żegnamy cię Panie Kapitanie z ogromnym smutkiem – powiedział konsul generalny Andrzej Raczkowski, składając Rodzinie i Najbliższym wyrazy głębokiego współczucia.

Na swojej stronie Stowarzyszenie Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej w Warszawie oddało hołd bohaterowi zamieszczając nekrolog:

„Z wielkim żalem Zarząd Stowarzyszenia informuje o odejściu w dniu dzisiejszym na Białorusi na wieczną wartę kolejnego Kresowego Żołnierza Niezłomnego – kpt. Jana Nowika ps. „Burzyński”. W czasie II wojny światowej żołnierz 2 batalionu 77 Pułku Piechoty AK Okręgu Nowogródzkiego, uczestnik wielu potyczek. Po nastaniu ZSRR przez 9 lat ukrywał się przed aresztowaniem przez NKWD. Dobry, pogodny człowiek. Uczestnik wielu wydarzeń organizowanych przez organizacje kombatanckie, których był członkiem – naszego Stowarzyszenia i Stowarzyszenia Żołnierzy AK na Białorusi. Zawsze stawiał się na wezwanie ze swymi kolegami kombatantami AK. Odpoczywaj w pokoju, Panie Kapitanie. Dobrze zasłużyłeś się Najjaśniejszej Rzeczypospolitej! Zarząd i członkowie Stowarzyszenia”

Po odejściu na wieczną Wartę kpt. Jana Nowika na Białorusi, według konsula generalnego RP w Grodnie Andrzeja Raczkowskiego, pozostało ośmiu żyjących żołnierzy Armii Krajowej.

Cześć Jego pamięci!

Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content