HomeBiałoruś103 lata temu Wojska Polskie zdobyły Mińsk

103 lata temu Wojska Polskie zdobyły Mińsk

8 sierpnia 1919 roku jednostki Wojska Polskiego zdobyły Mińsk, wypędzając bolszewików i biorąc 500 sowieckich jeńców. W wyzwolonym mieście Józef Piłsudski przemawiał do mieszkańców po białorusku.

Wojsko Polskie wkracza do Mińska, 9 sierpnia 1919 rok

Polski plan zakładał otoczenie Mińska szerokimi kleszczami. W zdobywaniu Mińska uczestniczyły 2 Dywizja Piechoty Legionów w sile 12 tys. piechoty, 2 tys. kawalerii oraz 40 dział, osłaniana od północy i północnego wschodu przez 1 Dywizję Piechoty Legionów, która nacierała na Mińsk od północnego zachodu i Grupa Wielkopolska od południa zachodu oraz  i 15 Pułk Ułanów, który otrzymał rozkaz przecięcia linii kolejowej Mińsk – Borysów.

Zdobycie Mińska, 8 sierpnia 1919 rok

Największe sukcesy odniósł batalion szturmowy złożony z sił 2, 3 i 4 Pułku Piechoty Legionów, który o godzinie 10.00 wdarł się na przedmieścia Mińska. Walcząc z sowiecką piechotą wspieraną przez samochód pancerny. Polacy zajęli ok. godziny 12.00 zachodnią część miasta i wysadzili tor kolejowy do Bobrujska.

Józef Piłsudski w Mińsku

Do wieczora polskie oddziały opanowały całe miasto, zadając bolszewikom ciężkie straty. Wieczorem Sowieci poddali się.

Polska ulotka napisała w języku zbliżonym do białoruskiego do miejscowej ludności

Oprócz 500 jeńców, Polacy zdobyli 8 parowozów, 90 wagonów i magazyny, których Rosjanie nie zdążyli ewakuować. Dzięki zdobyciu Mińska Polacy znacząco przesunęli na wschód linię frontu z bolszewikami.

Foto: Oficerowie Wojska Polskiego w zajętym Mińsku, sierpień 1919 rok

Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content