HomeKulturaInauguracja akcji „Lato z Kresami 2022” z udziałem polskich malarzy z Grodna

Inauguracja akcji „Lato z Kresami 2022” z udziałem polskich malarzy z Grodna

W Domu Polonii w Pułtusku rozpoczęło się „Lato z Kresami 2022” w ramach Festiwalu „Kresowa Dusza” Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Zainaugurował go wernisaż wystawy malarstwa i grafiki „Grodzieńskie inspiracje” Andrzeja Filipowicza – artysty polskiego pochodzenia z Białorusi.

Kresy Wschodnie. Opiewane w literaturze, muzyce, uwieczniane w malarstwie. Dawne wschodnie pogranicze Polski, funkcjonujące w okresie międzywojennym i dawniej jako część polskiego terytorium państwowego, a obecnie stanowiące fragmenty obszarów państwowych Ukrainy, Białorusi i Litwy. Z własną specyficzną kulturą i obyczajem pielęgnowanym do dzisiaj. Jeżeli zatem lato, to tylko z Kresami, co zapewni Państwu cykl imprez organizowanych przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” w lipcu i sierpniu 2022 roku w ramach Festiwalu Kresowa Dusza w Domu Polonii w Pułtusku.

Goście wernisażu

Urodziłem się w Grodnie, moja babcia jest Polką, mieszkała w Lidzie – mówi o sobie Andrzej Filipowicz. Twórca doskonale zdaje sobie sprawę z historycznego znaczenia Grodna, przyznaje, że w swoim malarstwie sięgał po wyobrażenia z czasów Stefana Batorego, powstania styczniowego, Elizy Orzeszkowej i bardziej współczesnych.

– Czasem łapie mnie natchnienie i maluję tym, co mam pod ręką – wyznaje. I nie chce do końca wyjaśniać, dlaczego jeden z obrazów ma w tle panoramę Warszawy, a inny partyturę Chopina. – Chcę dać widzowi możliwość przeanalizowania mojego malarstwa, odkrycia czegoś dla siebie i podzielenia się swoimi odkryciami, może zadziwienia mnie czymś o czym sam nie miałem pojęcia – mówi Filipowicz.

Podczas wystawy

Filipowicz ukończył Państwowy Uniwersytet w Grodnie (Białoruś) na Wydziale Malarstwa i Rysunku. Uprawia malarstwo sztalugowe, w którym łączy różne materiały i konwencje. Poza tym artysta osiąga sukcesy w projektowaniu wnętrz, grafice oraz fotografii. Ma tez na swoim koncie zrealizowane stypendia artystyczne w Stanach Zjednoczonych i Niemczech.Wystawę można zwiedzać do 8 sierpnia w Dolnym Krużganku Domu Polonii w Pułtusku.

W ramach „Lata z Kresami 2022” w Domu Polonii w Pułtusku planowany jest wernisaż jeszcze jednego grodzieńskiego malarza o polskich korzeniach – Gennadiusza Pitski. Wystawi on swoje prace malarskie z cyklu „Anioły w obrazach”.

Znadniemna.pl za wspolnotapolska.org.pl 

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content