Rozpoczynamy rekrutację do udziału w V edycji „Aktywnych dla Polski” – Programu Stypendialnego im. Prezydenta RP na Uchodźstwie Stanisława Ostrowskiego! Każda osoba w wieku 18-35 lat pochodzenia polskiego z Ukrainy, Białorusi i Mołdawii ma szansę na udział w tym niezwykłym projekcie!
Głównym celem programu jest podniesienie poziomu organizacyjnego i merytorycznego osób działających na lokalnej społeczności, w szczególności mniejszości polskiej, prezentując modele działań, jakie stosujemy w Polsce. Osobom zakwalifikowanym w drodze konkursu do udziału w projekcie oferujemy atrakcyjny pobyt w Lublinie, pełen szkoleń, warsztatów i ciekawych spotkań oraz nawiązanie relacji z aktywnymi Polakami, działającymi na terenie Lublina i Lubelszczyzny!
Aby przystąpić do programu i mieć szansę na 10-dniowy pobyt w Lublinie oraz uczestniczenie w zajęciach przewidzianych w projekcie należy wypełnić i przesłać na podany adres formularz zgłoszeniowy, na podstawie którego wyłonimy uczestników.
Aby móc przystąpić do programu, należy:
- Być osobą zamieszkującą w Ukrainie, Białorusi lub Mołdawii, w wieku 18 – 35 lat, pochodzenia polskiego.
- Posiadać ważny paszport (obywatelom państw UE wystarczy inny dokument uprawniający do poruszania się w Strefie Schengen).
- Aktywnie uczestniczyć w życiu społeczności lokalnej w miejscu zamieszkania. Jeśli wspierasz działania organizacji polonijnej, chóru, wspólnoty parafialnej, zespołu tanecznego, innej organizacji – nasz program skierowany jest właśnie do Ciebie! Nie jest wymagane formalne członkostwo w organizacji.
- NIE JEST WYMAGANE posiadanie Karty Polaka.
- Wystarczy podstawowa znajomość języka polskiego, gdyż program ma za zadanie poszerzenie zdolności lingwistycznych uczestników w czasie jego trwania.
Formularze zgłoszeniowe do pobrania:
AdP-2022-formularz-dla-osób-z-UA-BY-LT-LV.docx
AdP-2022-formularz-dla-członków-NGO.docx
Procedura wyłonienia uczestników:
Zgłoszenia należy przesłać na adres: [email protected] w tytule wiadomości wpisując: „Aktywni dla Polski 2022 – zgłoszenie” do dnia 15 czerwca 2022 roku!
Uczestników projektu wyłoni komisja złożona z przedstawicieli Instytutu Andersa oraz RODM w Lublinie, na podstawie nadesłanych zgłoszeń.
W procedurze wyboru uczestników projektu będą brane pod uwagę:
- Poprawność merytoryczna CV i listu motywacyjnego
- Dotychczasowa aktywność uczestnika, obejmującą różne formy zaangażowania: udział w działalności organizacji polskich, chórach polskich, zespołach tanecznych, współorganizacja wydarzeń i projektów
Wyniki rekrutacji zostaną ogłoszone w dniu 20 czerwca 2022 r. Uczestnicy zostaną poinformowani o wynikach drogą mailową.
Dlaczego warto wziąć udział w konkursie?
Podczas pobytu uczestników Instytut Andersa oraz Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Lublinie zapewniają im: zakwaterowanie i wyżywienie oraz organizację specjalnego cyklu wykładów , warsztatów i wycieczek, w czasie którego uczestnicy:
- Zapoznają się z ideą społeczeństwa obywatelskiego, realizowanego w Polsce przy kluczowym udziale sektora organizacji pozarządowych,
- Poznają rozwiązania i praktyki, stosowane w działalności i zarządzaniu sektora organizacji pozarządowych,
- Będą uczestniczyć w szeregu spotkań, warsztatów i zajęć, na których zdobędą wiedzę i umiejętności, które można wykorzystywać w pracy na rzecz społeczności lokalnej w miejscu swojego zamieszkania,
- Zapoznają się z żywą polską kulturą, historią i wartościami,
- Poznają historię Lublina i Lubelszczyzny, ofertę lubelskich instytucji, organizacji pozarządowych i uczelni, otwartych na obcokrajowców i Polonię.
W ramach realizacji programu planujemy:
- Warsztaty poszerzające znajomość języka polskiego,
- Kurs z podstaw fundraisingu i crowdfoundingu,
- Warsztaty z umiejętności miękkich,
- Spotkania z działaczami organizacji pozarządowych z Lubelszczyzny,
- Spotkania z lubelskimi samorządowcami,
- Wizyty studyjne w urzędach i instytucjach publicznych,
- Zwiedzanie wybranych miejsc w Lublinie oraz na Lubelszczyźnie,
- Spotkania integracyjne oraz kulturalne.
Pobyt uczestników w Lublinie planowanych jest w dniach 25 lipca – 3 sierpnia 2022 roku.
Wszelkie pytania dotyczące konkursu prosimy kierować na adres e-mail: [email protected]