HomeSpołeczeństwoRosja zakazała działalności Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” na swoim terytorium

Rosja zakazała działalności Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” na swoim terytorium

Ministerstwo Sprawiedliwości Federacji Rosyjskiej pozbawiło Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” prawa do działalności na terenie tego kraju – podaje organizacja na stronie internetowej.

Jak wyjaśniono, „na opublikowanej przez ministerstwo liście znalazło się 15 organizacji, które straciły możliwość legalnej aktywności w Rosji”, a „Stowarzyszenie +Wspólnota Polska+ jest jedyną organizacją typu NGO z Polski, której zabroniono działalności w Rosji”.

Poinformowano, że wśród 15 organizacji wymienionych na liście jest dziewięć z Niemiec, trzy z USA i po jednej z Polski, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii.

„Są to, m.in.: Amnesty International i Human Rights Watch, filie amerykańskiej Fundacji Carnegiego, jednej z najstarszych fundacji w Stanach Zjednoczonych i przedstawicielstwa znanych niemieckich fundacji politycznych: Fundacji im. Friedricha Eberta, Fundacji im. Friedricha Naumanna i Fundacji im. Heinricha Boella, Fundacja im. Róży Luksemburg, Fundacja Agi Chana, międzynarodowy Institute of International Education” – napisano. „Zostały one +wykluczone z uwagi na odkrycie naruszeń obecnych przepisów Federacji Rosyjskiej+, zaznaczyło ministerstwo. Jakie naruszenia i przepisy – tego już nie podało” – czytamy na stronie Stowarzyszenia.

Jak podkreślono, „wykreślenie z rejestru w praktyce oznacza zamknięcie rosyjskich przedstawicielstw”.

Przypomniano, że „Stowarzyszenie +Wspólnota Polska+ od 32 lat wspiera Polonię i Polaków na świecie, w tym zamieszkujących tereny Federacji Rosyjskiej”.

Jak zaznaczono, „aktualnie największe wysiłki skierowane są na rzecz Polaków na Ukrainie i uchodźców polskiego pochodzenia, którzy przyjeżdżają do Polski z terenów objętych rosyjską agresją”. „Zakaz wydany przez rosyjski MSZ znacząco utrudni wypełnianie naszych powinności wobec Polaków w Rosji” – podkreślono we wpisie.

 Znadniemna.pl za Grzegorz Janikowski/PAP

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content