HomeHistoriaOfiary katastrofy smoleńskiej i zbrodni katyńskiej upamiętniono w Grodnie i Gdańsku

Ofiary katastrofy smoleńskiej i zbrodni katyńskiej upamiętniono w Grodnie i Gdańsku

Konsul generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Grodnie Andrzej Raczkowski wczoraj, w 12. rocznicę katastrofy smoleńskiej i 82. rocznicę zbrodni katyńskiej, oddał hołd ofiarom obu tragedii narodowych, składając kwiaty i paląc znicz przy Krzyżu Katyńskim w Grodnie.

Znajdujący się na grodzieńskim Cmentarzu Garnizonowym Krzyż Katyński  jest tradycyjnym miejscem obchodów rocznicowych zbrodni katyńskiej oraz katastrofy smoleńskiej przez Polaków mieszkających w Grodnie. Ze względu na prześladowania ze strony władz Białorusi działacze Związku Polaków na Białorusi  i inni Polacy, mieszkający w grodzie nad Niemnem, nie mogą, niestety, publicznie manifestować swoich uczuć związanych z największymi tragediami Narodu Polskiego w ubiegłym i bieżącym stuleciach. Dlatego, jeśli nawet przychodzą pod Krzyż Katyński w Grodnie, to robią to potajemnie.

Nie musi się chować przed władzami białoruskimi, oddając hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej i zbrodni katyńskiej, chroniony przez immunitet dyplomatyczny konsul generalny RP w Grodnie Andrzej Raczkowski, dzięki uprzejmości którego, mamy możliwość zamieszczenia  fotograficznego potwierdzenia jego wczorajszej wizyty przy Krzyżu Katyńskim.

Grodno, 10.04.2022 r. Konsul generalny RP w Grodnie Andrzej Raczkowski przy Krzyżu Katyńskim na Cmentarzu Garnizonowym w Grodnie

Demonstrować swój stosunek do  katastrofy smoleńskiej i zbrodni katyńskiej, oddając hołd ofiarom obu tragedii, mogą nieskrępowanie także przebywający w Polsce działacze ZPB.

Wczoraj, w 12. rocznicę katastrofy smoleńskiej i 82. rocznicę zbrodni katyńskiej, małżeństwo redaktorów ZPB Iness Todryk-Pisalnik, i Andrzej Pisalnik wraz z synkiem Marcinem złożyli kwiaty w Bazylice Mariackiej w Gdańsku przy grobie jednej z 96 ofiar tragedii smoleńskiej – śp. Prezesa Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Macieja Płażyńskiego.

Grób śp. Macieja Płażyńskiego w Bazylice Mariackiej w Gdańsku

Marcin Pisalnik, 12-letni syn małżeństwa Pisalników kładzie kwiaty przy grobie śp. Macieja Płażyńskiego

Śp. Maciej Płażyński był prezesem Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, który niezwykle mocno wspierał Polaków na Białorusi, współpracując z ZPB i jego prezes Andżeliką Borys przy realizacji wielu projektów, z których najbardziej znanym jest zapoczątkowana przez  Macieja Płażyńskiego i Andżelikę Borys doroczna akcja wakacyjna dla dzieci z Białorusi i Wschodu pt. „Lato z Polską”.

Ukrywająca się w Trójmieście przed prześladowaniami władz białoruskich  polska rodzina z Grodna modliła się także w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej i zbrodni katyńskiej, wraz z przedstawicielami władz Województwa Pomorskiego i  środowisk patriotycznych Trójmiasta, w bazylice św. Brygidy w Gdańsku.

 

Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content