HomeBiałoruśNa Białorusi likwidują organizację ekologów, bo „Ptaki są z narodem”

Na Białorusi likwidują organizację ekologów, bo „Ptaki są z narodem”

Białoruska organizacja pozarządowa Ochrona Ptaków Ojczyzny (Achowa Ptuszak Baćkauszczyny – APB) otrzymała zawiadomienie od Sądu Najwyższego Republiki Białorusi o tym, że Ministerstwo Sprawiedliwości RB domaga się jej likwidacji – informuje portal Telewizji Biełsat.

Resort sprawiedliwości, który od połowy 2021 roku zlikwidował już ponad 200 niezależnych organizacji, zarzuca APB, że jawnie sprzyja opozycji.

„W swoich materiałach informacyjnych ta organizacja społeczna wyraża idee popierane przez uczestników protestów. Wykorzystuje przy tym hasło “Ptaki z narodem”. Na swoich kontach w sieciach społecznościowych organizacja publikuje zdjęcia o destrukcyjnej treści, wezwania do działań poważnie naruszających porządek społeczny” – czytamy w pozwie Ministerstwa Sprawiedliwości.

Ochrona Ptaków Ojczyzny nie zgadza się z zarzutami resortu.

„Możliwe, że sprawa jest z góry przegrana, ale spróbujemy bronić się w sądzie. Likwidacja to śmierć dla organizacji, ale nie dla jej członków i sprzymierzeńców. Jak mówi białoruskie przysłowie: “Szykuj się na śmierć, a żyto siej”. Poświęciłem swoje życie ochronie dzikiej przyrody i będę ją bronił na Białorusi lub za granicą. Dobrze, jeśli uda się kontynuować naszą sprawę na Białorusi, razem z wami, naszymi sprzymierzeńcami” – podkreślił w oświadczeniu prezes APB Alaksandr Winczeuski.

Achowa Ptuszak Baćkauszczyny została założona w 1998 roku. Od tego czasu jej członkami było ponad 7 tysięcy osób, a ochraniać przyrodę Białorusi pomagało ponad 25 tysięcy wolontariuszy z ponad 100 szkolnych klubów i 14 lokalnych oddziałów organizacji.

Od 2005 roku APB reprezentuje Białoruś w globalnej organizacji ochrony przyrody BirdLife International, od 1999 roku jest członkiem Koalicji Czystego Bałtyku, a w 2021 roku została przyjęta do światowej niekomercyjnej organizacji Wetlands International, której celem jest ocalenie mokradeł.

APB zaczęła działalność od ochrony ptaków i ich siedlisk, ale obecnie zajmuje się też propagowaniem wiedzy, badaniem i ochroną innych zagrożonych gatunków Białorusi. Prowadzi między innymi programy monitoringu dużych drapieżników i jest inicjatorem prób objęcia ochroną wilków.

Od 31 sierpnia 2021 roku w areszcie śledczym przebywa były prezes APB, koordynator projektu badania i ochrony wilków w Puszczy Białowieskiej Wiktar Fianczuk. Służby zarzuciły mu „organizację działań poważnie naruszających porządek społeczny”. Biolog jest jednym z 1040 więźniów politycznych reżimu.

To nie jedyna organizacja ekologiczna zlikwidowana w ostatnim czasie przez reżim Alaksandra Łukaszenki. 31 sierpnia władze nakazały zakończyć działalność organizacji EkaDom. 21 października w Genewie członkowie Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ uznali to za akt prześladowania organizacji pożytku publicznego. 15 października 2021 roku sąd zlikwidował też organizację Bahna, zajmującą się społeczną ochroną dzikiej przyrody.

 Znadniemna.pl za Belsat.eu

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content