HomeSpołeczeństwoInfolinie i portal dla migrantów w Polsce

Infolinie i portal dla migrantów w Polsce

Informacje, dotyczące swoich praw i obowiązków w Polsce mogą uzyskać przebywający i wybierający się do Polski cudzoziemcy spoza Unii Europejskiej dzięki portalowi internetowemu oraz infoliniom, działającym w Polsce, na Białorusi, Ukrainie oraz Wietnamie.

Imigranci_str

O infoliniach uruchomionych dla migrantów w celu zwiększenia ich świadomości na temat ich praw i obowiązków w Polsce oraz o prowadzonym w tym celu internetowym portalu informacyjnym dla migrantów informuje Wydział Konsularny Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Mińsku.

Jak wynika z komunikatu Wydziału Konsularnego w Polsce infolinia dla migrantów działa od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 17.00 (czasu polskiego) pod numerem telefonu 22 490 20 44.

Telefonując na infolinię dla migrantów cudzoziemcy mogą uzyskać informacje dotyczące ich praw i obowiązków w kraju, w szczególności warunków pobytu i pracy w Polsce.

Podobne infolinie działają także na Białorusi, Ukrainie i Wietnamie pod numerami telefonów:

+375 162 21 8888 – Białoruś od 10.00 do 17.00 (czas miejscowy);

0 800 505 501 lub 527 – Ukraina od 10.00 do 17.00 (czas miejscowy);

+84 4 3795 7644 lub skype: migrant.info.pl – Wietnam.

Uwaga: opłata za połączenie jest uiszczana zgodnie z cennikiem operatora.

Każdy zainteresowany może skorzystać także z portalu informacyjnego dla migrantów: www.migrant.info.pl

Na portalu znajdują się informacje dotyczące m.in. wjazdu i pobytu w Polsce oraz pracy i obywatelstwa polskiego. Portal zawiera także wiele praktycznych wskazówek dotyczących życia codziennego w Polsce, takich jak koszty życia, system edukacyjny czy opieka zdrowotna. Strona dostępna jest w języku polskim, angielskim, chińskim, francuskim, rosyjskim, ukraińskim, ormiańskim oraz wietnamskim.

Wydział Konsularny Ambasady RP w Mińsku przypomina, że w ramach projektu „Prawa migrantów w praktyce 2” migrantom, którzy przebywają w Polsce i znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej może zostać udzielona pomoc. W szczególnie trudnych sytuacjach, migranci mogą także uzyskać doraźną pomoc materialną. Udzielana pomoc jest każdorazowo dostosowana do indywidualnych potrzeb.

Więcej informacji na temat praw i obowiązków migrantów w Polsce uzyskają Państwo, kontaktując się z infolinią lub odwiedzając portal www.migrant.info.pl.

Ludmiła Burlewicz z Mińska

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content