HomeSportPolacy z Białorusi na podium XX Światowych Letnich Igrzysk Polonijnych!

Polacy z Białorusi na podium XX Światowych Letnich Igrzysk Polonijnych!

III miejsce drużynowe – taki jest wynik zmagań polskich atletów z Białorusi na XX Letnich Igrzyskach Polonijnych, które odbyły się w dniach 19 – 24 września w Pułtusku.

Nasza reprezentacja, osłabiona ograniczeniami, związanymi z wyjazdem obywateli Białorusi z kraju, zebrała ogółem zaledwie 25-ciu sportowców. Jest to liczba kilkakrotnie mniejsza, niż skierowali na Igrzyska sąsiadujące z Białorusią Litwa, czy Ukraina.

Mimo ograniczonej liczebności nasza reprezentacja, bazująca na przedstawicielach Polskiego Klubu Sportowego „Sokół”, działającego przy Związku Polaków na Białorusi, potrafiła nawiązać prawie wyrównaną walkę ze zdobywcami II miejsca w drużynowej klasyfikacji medalowej Igrzysk – reprezentacją Polaków z Litwy. – Oczywiście było nam daleko do nawiązania drużynowej rywalizacji z drużynowymi zwycięzcami Igrzysk – rodakami z Czech, ale za to pod względem liczby medali, zdobytych na jednego reprezentanta kraju, nasz wynik stał się, jeśli nie rekordowy w historii Igrzysk, to na pewno okazał się bardzo do niego zbliżony – tak skomentował kolejny sukces polskich atletów z Białorusi na Igrzyskach Polonijnych prezes Polskiego Klubu Sportowego „Sokół”, a zarazem wiceprezes Związku Polaków na Białorusi Marek Zaniewski.

Polaków z Białorusi w drużynowej klasyfikacji medalowej udało się wyprzedzić tylko reprezentantom Litwy (II miejsce) i Czech (I miejsce).

Oto jak wygląda podium klasyfikacji medalowej Igrzysk:

 TRZY PIERWSZE MIEJSCA W KLASYFIKACJI MEDALOWEJ

1 CZECHY: 51 ZŁOTYCH, 65 SREBRNYCH, 53 BRĄZOWE – ŁĄCZNIE 169

2 LITWA: 37 ZŁOTYCH, 36 SREBRNYCH, 28 BRĄZOWE – ŁĄCZNIE 101

3 BIAŁORUŚ 31 ZŁOTYCH, 9 SREBRNYCH, 33 BRĄZOWE – ŁĄCZNIE 73

Reprezentacja Polaków z Białorusi składała się z przedstawicieli Grodna, Lidy, Wołkowyska, Brześcia i Mińska.

Znadniemna.pl na podstawie facebook.com

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content