HomeSpołeczeństwoBrasławianie z Polski odwiedzili rodzinne strony

Brasławianie z Polski odwiedzili rodzinne strony

Około czterdziestoosobowa grupa Rodaków z Polski zrzeszonych w Krajowym Stowarzyszeniu Brasławian przebywała od 7 do 12 sierpnia na Brasławszczyźnie.

biesiada_Braslaw

Część pochodzących z tych ziem Rodaków zatrzymała się u krewnych. Pozostali zagościli w miejscowym domu parafialnym.

Podczas pobytu na małej ojczyźnie Brasławianie z Polski zwiedzili nie tylko Brasław, lecz także okoliczne miejscowości z których pochodzili ich przodkowie, między innymi Druję i Widzy. Wszędzie odwiedzali miejscowe cmentarze, gdzie niektórzy odnajdywali groby swoich bliższych i dalszych członków rodziny oraz wstępowali do świątyń katolickich. Odwiedzając parafię Narodzin Najświętszej Maryi Panny w Widzach pochodzący z Brasławszczyzny Polacy na ręce proboszcza ks. dziekana Alfreda Piechoty przekazali w darze ornat z okazji obchodzonego w tym roku 100-lecia kościoła parafialnego.

biesiada_Braslaw_2

Podczas pobytu na Brasławszczyźnie członkowie Krajowego Stowarzyszenia Brasławian spotkali się przy stole z poczęstunkiem, z miejscowymi Polakami w brasławskim Domu Polskim.

biesiada_Braslaw_1

Udział w biesiadzie wzięli między innymi uczestnicy tegorocznego i ubiegłorocznych kursów żeglarskich, organizowanych na bazie parafialnego Jacht Klubu Brasław-Głębokie przez proboszcza parafii rzymsko-katolickiej w Brasławiu ks. Stanisława Mrzygłóda.

Ludmiła Burlewicz z Brasławia, zdjęcia Ireny Gajdamowicz

Najnowsze komentarze

  • „i jezscze jeden i jezscze raz”- sto lat sto lat, niech żyją nam … :-)))Pokrętnie?, dlaczego?, przecież staram się jak mogę,by to wypadło sensownie – nooo, ale ja ideałem nie jestem- więc, błędy mogą się zdarzać, w moim tu głf3wkowaniu.Ktf3ra żona Lisa?, była, tj; Kinga, czy ta obecna jezscze; Hania?Woli pani mnie odwiedzać niż nawiedzać?, miły sen z nawiedzeniemmoże być dużo ciekawszym, nie sądzi pani?, jak odwiedzanie mnietu na moim blogu :-)))Oj! Niedobrze, bo ja mam wyobraźnię dość wyjątkową, potrafięz brzydkiego kaczątka zrobić księżniczkę, i to bez jej pocałunku, tj;kaczuszki :-)))A jednak?, będę teraz spał z nadzieja nawiedzenia, oby tylko bajecznego,bo po horrorach tydzień się jąkam – taka przypadłość emocjonalna :-)))Jakby pani wpadła tu zbyt pf3źno, i ja nie zdążyłbym odpowiedzieć,to już na wyrost; życzę pani słodkich snf3w, a jak zdążę odpisać,to życzenia te, nadal będą aktualne …Ps:Niech się pani przygotuje – będzie rewizyta, w snach też :-)))

  • Krajowe Stowarzyszenie Brasławian Oddz. Kętrzyn jest aktywne w utrzymywaniu kontaktów z Polakami mieszkającymi na Białorusi na Brasławszczyźnie. Organizujemy wyjazdy zbiorowe, pomagamy w utrzymaniu Domu Polaka w Brasławiu. Celem naszych wizyt są kościoły katolickie, prowadzone przeważnie przez księży polskich. Ich też wspomagamy. Kościoły potrzebują gruntownych remontów po spóściźnie ZSRR.Najbliższy wyjazd na Brasławszczyznę odbędzie się 15.08.2019 do20.08.201

Skomentuj

Skip to content