HomeHistoria„Dziadek w polskim mundurze”: Ignacy Sutuła

„Dziadek w polskim mundurze”: Ignacy Sutuła

Bardzo nas cieszy, że akcja „Dziadek w polskim mundurze” interesuje nie tylko potomków polskich żołnierzy, pochodzących z terenu obecnej Białorusi. Z wdzięcznością publikujemy zdjęcia z Polski, nadesłane przez niepokalankę, siostrę Marcinę z Przemyśla.

Siostra Marcina pochodzi z sąsiadującego z Białorusią województwa podlaskiego, więc traktujemy ją jako kresowiankę, i z wdzięcznością przyjmujemy nadesłane zdjęcia jej dziadka Ignacego Sutuła.

IGNACY SUTUŁA, urodzony w 1906 r. w Suchodolinie ( obecnie w powiecie sokólskim, gminie Dąbrowa Białostocka) służył w 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich, stacjonującym w Suwałkach.

Ignacy Sutuła, drugi od lewej

Ignacy Sutuła, drugi od lewej

Siostra Marcina interesowała się szczegółami, związanymi ze służbą swojego dziadka, na forach internetowych, które przejrzeliśmy i zebraliśmy na temat Ignacego Sutuły następujące informacje:

Ignacy Sutuła był podoficerem w plutonie łączności 3 Pułku Szwoleżerów w Suwałkach. Na wojnę we wrześniu 1939 roku wyszedł jako dowódca drużyny w plutonie łączności. Z informacji pozyskanych na forach internetowych wynika, że Ignacy Sutuła był doskonałym szermierzem i nawet szkolił szwoleżerów z szermierki.

Zdjęcie, które publikujemy, na którym Ignacy Sutuła jest drugi od lewej, zostało zrobione w zakładzie „Modern” Józefa Bernsteina w Suwałkach. Prawdopodobnie jest to fotografia pamiątkowa po zakończeniu przez dziadka siostry Marciny szkoły podoficerskiej.

3 Pułk Szwoleżerów Mazowieckich w kampanii wrześniowej znajdował się w składzie Suwalskiej Brygady Kawalerii.

Szwoleżerowie 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich w Suwałkach.

Szwoleżerowie 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich w Suwałkach.

Dwa szwadrony pułku dokonały 3 września wypadu na teren Prus Wschodnich (rejon Olecka). Pułk przebił się do Puszczy Białowieskiej, następnie w składzie SGO „Polesie” gen. Franciszka Kleeberga walczył pod Wolą Gułowską (4 października) i Kockiem 5 października. Skapitulował jako jeden z ostatnich 6 października 1939.

Pułk został odznaczony Srebrnym Krzyżem Orderu Virtuti Militari.

W listopadzie 1942 roku doszło do odtworzenia pułku w ramach IV Inspektoratu Suwalskiego AK. Pułk prowadził działania dywersyjno rozpoznawcze w Obwodzie Augustowskim. Zakończył swoje istnienie składając broń wojskom Armii Czerwonej w lipcu 1944 roku w okolicach Augustowa.

Nie wiemy, czy dziadek siostry Marciny walczył w swoim pułku, gdy ten został odtworzony w składzie Armii Krajowej.

Tym nie mniej dziękujemy za nadesłane zdjęcia i oddajemy cześć pamięci obrońcy II Rzeczpospolitej.

Znadniemna.pl na podstawie informacji z forum.dobroni.pl oraz relacji siostry Marciny, niepokalanki, wnuczki plutonowego Ignacego Sutuła

 

Najnowsze komentarze

  • Bardzo dziękuję za prezentację mojego Dziadka i dopiero teraz to robię, trochę z opóźnieniem ale nie było mnie na miejscu gdzie teraz mieszkam. Pozdrawiam całą redakcję. Robicie naprawdę dobrą robotę. Historii nigdy za wiele.

Skomentuj

Skip to content