HomeBiałoruś25 lipca – czwarta miesięcznica uwięzienia Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta

25 lipca – czwarta miesięcznica uwięzienia Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta

25 lipca mijają cztery miesiące od momentu uwięzienia przez białoruski reżim prezes Związku Polaków na Białorusi Andżeliki Borys i członka Zarządu Głównego ZPB Andrzeja Poczobuta w ramach tzw. „sprawy Polaków”.

Nasi koledzy usłyszeli absurdalne zarzuty „podżegania do nienawiści na tle narodowościowym i religijnym” oraz „rehabilitacji nazizmu” tylko dlatego, że są Polakami i od wielu lat działają na rzecz pielęgnowania w środowisku polskiej mniejszości narodowej na Białorusi polskich tradycji, kultury oraz języka. „Zbrodnią”, popełnioną przez naszych kolegów według dyktatorskiego reżimu Aleksandra Łukaszenki jest także to, że Andżelika i Andrzej pielęgnowali pamięć o Polakach, którzy w różnych okresach dziejowych działali i walczyli o dobro swojego narodu i na terenach leżących obecnie w granicach Republiki Białorusi.

Pielęgnowanie pamięci o przodkach, modlitwa za nich jest działalnością, która w każdym narodzie i kulturze postrzegana jest w kategoriach cnoty oraz obowiązku potomnych wobec przodków – w każdym narodzie i w każdej kulturze, z wyjątkiem mentalnych spadkobierców kultury i zwyczajów, właściwych stalinowskim zbrodniarzom. Bo jak inaczej wytłumaczyć fakt, że Andżelice Borys i Andrzejowi Poczobutowi za działalność kulturalno-światową połączoną z pielęgnowaniem pamięci o historii ziemi, na której żyje i działa na Białorusi polska mniejszość narodowa, grozi kara od 5 do 12 lat pozbawienia wolności?

Zarząd Główny Związku Polaków na Białorusi postanowił w czwartą miesięcznicę uwięzienia Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta zorganizować akcje protestacyjne w różnych miastach Polski, w których w wyniku represji ze strony reżimu Łukaszenki znaleźli się działacze ZPB, albo inni prześladowani przez reżim Łukaszenki obywatele Białorusi.

Akcje w formie pikietowania z żądaniem uwolnienia Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta odbędą się  25 lipca w Warszawie, Białymstoku oraz w Trójmieście (Sopot) Początek akcii – godzina 14:00.

Każdy, kto chciałby dołączyć do tych akcji może wydrukować sobie plakat z podobizną Andrzeja, bądź Andżeliki z poniższych ilustracji, przygotowanych przy pomocy Białoruskiego Domu w Warszawie:

Zachęcamy też Polaków z Białorusi oraz sympatyków ZPB we wszystkich miejscach Polski do organizowania spontanicznych akcji, informujących o niesprawiedliwym uwięzieniu przez reżim Łukaszenki liderów polskiej mniejszości na Białorusi:

Prezes ZPB Andżeliki Borys oraz członka Zarządu Głównego ZPB, znanego dziennikarza Andrzeja Poczobuta!

Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content