HomeBiałoruśMSZ Litwy akredytowało Białoruskie Przedstawicielstwo Demokratyczne

MSZ Litwy akredytowało Białoruskie Przedstawicielstwo Demokratyczne

Litewskie MSZ akredytowało w poniedziałek, 5 lipca, Białoruskie Przedstawicielstwo Demokratyczne, przyznając tym samym oficjalny status zespołowi liderki białoruskiej opozycji Swiatłany Cichanouskiej, która mieszka i pracuje w Wilnie.

„Demokratyczna reprezentacja Białorusi na Litwie jest od dziś akredytowaną instytucją” – oznajmił na konferencji prasowej minister spraw zagranicznych Gabrielius Landsbergis.

„Uzyskanie oficjalnego statusu oznacza, że naród białoruski jest teraz reprezentowany w Unii Europejskiej” – podkreśliła Swiatłana Cichanouska.

W ocenie litewskiego MSZ, akredytacja jest symbolicznym krokiem w prawnym uznaniu białoruskiego społeczeństwa obywatelskiego i jego dążeń do wprowadzenia demokratycznych przemian w swoim kraju; dzięki temu posunięciu demokratyczne siły Białorusi będą lepiej słyszane za granicą.

Landsbergis podkreślił, że akredytowanie Przedstawicielstwa pod kierownictwem Swiatłany Cichanouskiej, „jest uznaniem nie państwa, nie organizacji międzynarodowej lecz demokratycznej woli narodu”.

Cichanouska – która startowała w wyborach prezydenckich na Białorusi w sierpniu ubiegłego roku, w których zwycięzcą ogłoszono Alaksandra Łukaszenkę – została zmuszona do opuszczenia swego kraju. Zamieszkała w Wilnie skąd prowadzi swą działalność na rzecz demokratyzacji Białorusi.

 Znadniemna.pl za Wilnoteka.lt, na zdjęciu: Swiatłana Cichanouskaja z litewskim ministrem spraw zagranicznych Gabrieliusem Landsbergisem. Wilno. Fot.: belsat.eu

Najnowsze komentarze

  • Chyba nie tylko naród, ale całe społeczeństwo (demokratyczne) !

Skomentuj

Skip to content