HomeHistoria11 maja – 99. rocznica śmierci pierwszego Prezydenta Grodna Edwarda Listowskiego

11 maja – 99. rocznica śmierci pierwszego Prezydenta Grodna Edwarda Listowskiego

11 maja minęła 99. rocznica śmierci pierwszego Prezydenta Miasta Grodna Edwarda Listowskiego. Przypomnienie o nim poprosił zamieścić redakcję naszego portalu syn brata śp. Pana Prezydenta, Marek Listowski. Z wdzięcznością za przypomnienie o zasłużonym dla Grodna i Polski działaczu społecznym i samorządowcu zamieszczamy wspomnienie o nim:

 

Z Wikipedii wiemy, że:

Edward Listowski urodzony w 1861 roku, zmarł 11 maja 1922 w Grodnie. Był rosyjskim wojskowym i polskim działaczem społecznym w Grodnie, przez wiele lat – od 1907 do 1922 – piastującym de facto funkcję i  de iure urząd Prezydenta  Miasta Grodna.

Ukończył szkołę realną w Grodnie i Mikołajewską Szkołę Inżynierów. W latach 70. XIX wieku zaciągnął się do armii rosyjskiej, gdzie był kolejno: junkrem, unteroficerem, podporucznikiem i porucznikiem, sztabskapitanem i kapitanem. Zasiadał w Radzie Miejskiej Grodna (wówczas nazywanej „dumą”), będąc od 1907 jej przewodniczącym. Funkcję zachował w okresie okupacji niemieckiej (1915–1919) oraz po wyzwoleniu miasta przez Wojsko Polskie (w 1919 i 1920). W odrodzonej Rzeczypospolitej prezydentem miasta był do śmierci, która nastąpiła 11 maja 1922.

Był właścicielem licznych nieruchomości w mieście (m.in. na ulicy Policyjnej oraz Prospekcie Jakuba). Został pochowany na cmentarzu farnym w Grodnie.

Zdjęcia grobu rodziny Listowskich na cmentarzu Farnym w Grodnie, w którym spoczęły prochy pierwszego Prezydenta miasta nad Niemnem:

Fot.: nieobecni.com.pl

Fot.: nieobecni.com.pl

 Znadniemna.pl na prośbę Marka Listowskiego syna brata śp. Edwarda Listowskiego

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content