Agnieszka Komincz, uczennica Polskiej Szkoły Społecznej im. Króla Stefana Batorego przy ZPB w Grodnie („Batorówki”), zajęła III miejsce w krajowych eliminacjach XXIX Olimpiady Literatury i Języka Polskiego na Białorusi, uzyskując najlepszy wynik wśród konkursowiczów, reprezentujących placówki nauczania języka polskiego, działające na Białorusi w sektorze społecznym.
Dwa miejsca pierwsze w krajowych eliminacjach Olimpiady Literatury i Języka Polskiego na Białorusi zdobyły uczennice Polskiej Szkoły w Grodnie, działającej w państwowym systemie edukacji: Karolina Zachar (I miejsce) i Polina Kałacz (II miejsce).
Wszystkie trzy laureatki Olimpiady Literatury i Języka Polskiego na Białorusi zakwalifikowały się do udziału w końcowym -międzynarodowym etapie tegorocznej Olimpiady Literatury i Języka Polskiego, który odbędzie się w kwietniu w Warszawie i zgromadzi najlepszych znawców polskiej literatury i języka ze szkół średnich Polski, Litwy, Łotwy oraz innych krajów.
Olimpiada Literatury i Języka Polskiego w Polsce jest prowadzona bez przerwy od 1970 roku. Została utworzona przy Instytucie Badań Literackich PAN z inicjatywy ówczesnych władz oświatowych oraz przedstawicieli Instytutu.
Od roku 1989 Olimpiada przeprowadzana jest w środowiskach polskich na Litwie, Białorusi, Ukrainie, Łotwie, w Czechach, a ostatnio także na Węgrzech i na Słowacji.
Poza Polską w I etapie bierze udział ok. 300-400 osób. Najlepsi otrzymują stypendium Rządu RP na studiowanie filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim, a po studiach polonistycznych wracają do rodzinnych krajów.
Znadniemna.pl, fot.: facebook.com
Bogdan / 23 marca, 2021
Coż dodać ? Piękna inicjatywa i to rozpoczęta w czasch głębokiego socjalizmu, aż zdziwienie bierze. Ale mniejsza, brawo Pańsstwo Polskie.
/