IV edycję projektu pt. „Uwolnić historię”, wspieranego przez Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie”, zrealizował pod koniec grudnia 2020 roku Brzeski Oddział Obwodowy Związku Polaków na Białorusi.
Projekt, polegający na rejestracji w formacie nagrań wideo wspomnień świadków wydarzeń historycznych, związanych z życiem i działalnością Polaków na Polesiu, był realizowany w ubiegłym roku przez młodych filmowców Olgę i Andrzeja Wasilewiczów, będących działaczami Brzeskiego Obwodowego Oddziału ZPB.
Dzięki staraniom państwa Wasilewiczów w 2020 roku powstały filmy dokumentalne upamiętniające polskie ślady i postacie historyczne, związane z ziemią brzeską i Polesiem: „Bereza. Ruiny klasztoru Kartuzów z XVI w.”, „ Z miłością do Polesia, Hruszówka Reytanów”, „Kraj rodzinny Napoleona Ordy”, „Polskie koszary artyleryjskie w Słobódce”, „Grób Aleksandra Mickiewicza w Kobryniu”,”O Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Janowie Poleskim”, „ Posiadłość Trębickich w Linowie”, „Maria Rodziewiczówna i jej Hruszowa”, „Siechmowicze Kościuszków” i inne.
Filmy i wywiady wideo dokumentujące historię polskiego Polesia, które zostały zrealizowane w ramach projektu „Uwolnić historię”, są dostępne na stronie internetowej kwartalnika „Echa Polesia”, będącego organem prasowym Brzeskiego Obwodowego Oddziału ZPB.
Alina Jaroszewicz, prezes Brzeskiego Obwodowego Oddziału ZPB i redaktor naczelna kwartalnika „Echa Polesia”