HomeOświataŚwiąteczne prezenty dla uczniów polskich szkół społecznych przy ZPB (ZDJĘCIA)

Świąteczne prezenty dla uczniów polskich szkół społecznych przy ZPB (ZDJĘCIA)

Związek Polaków na Białorusi jest jedyną w kraju organizacją polską, której udało się zorganizować zakrojoną na całą Białoruś serię spotkań ze Świętym Mikołajem dla uczniów działających przy ZPB ośrodków nauczania języka polskiego. W ramach akcji każde dziecko, uczące się języka polskiego w ośrodkach edukacyjnych ZPB, otrzymało, bądź otrzyma świąteczny prezent.

Teatralno-muzyczna Majsternia „Gwiazdeczki”, PSS im. Edwarda Woyniłłowicza przy ZPB w Mińsku

Obecnie spotkania świąteczno-noworoczne z udziałem dzieci uczących się języka polskiego, na które dotarły prezenty od ZPB i Świętego Mikołaja, odbyły się m.in. w Grodnie, Porzeczu, Baranowiczach, Ostrowcu, Kiemieliszkach i innych miejscowościach.

Akcją świąteczną kieruje osobiście prezes ZPB Andżelika Borys. Po Bożym Narodzeniu, podobnie jak w okresie poprzedzającym najbardziej oczekiwane przez dzieci święta w roku, prezes ZPB osobiście wizytowała ośrodki nauczania języka polskiego w Lidzie, Wołkowysku, Oszmianie, Nowogródku i Mińsku.

Największe spotkanie odbyło się 9 stycznia w stolicy Białorusi. Podczas niego Andżelika Borys w towarzystwie kierownika Wydziału Konsularnego przy Ambasadzie RP w Mińsku Piotra Apostolidisa i prezes Oddziału ZPB w Mińsku Helena Marczukiewicz, miała okazję podziwiać talenty artystyczne nie tylko uczniów działającej przy miejscowym oddziale ZPB Polskiej Szkoły Społecznej im. Edwarda Woyniłłowicza.

Wizyta prezes ZPB w Mińsku stała się okazją do spotkania się z wychowankami ośrodków nauczania języka polskiego, działających w mińskim okręgu konsularnym, m.in. w Mohylewie, Borysowie, Iwieńcu, Stołpcach, Mozyrzu, Bohdanowie, Dzierżyńsku, Maryjnej Górce oraz na mińskim osiedlu Sokół.

Uczniowie przygotowali dla gości bożonarodzeniowy koncert, w którym wzięło udział ponad dwieście młodych artystów.

W pierwszej części widowiska wystąpili wychowankowie stołecznej Polskiej Szkoły Społecznej im. Edwarda Woyniłłowicza. Ze sceny brzmiały przepiękne polskie kolędy w wykonaniu ArtStudio „Niespodzianka” przy ZPB w Mińsku, zespołów „Marzenie” i „Dżentelmeni” oraz innych młodych artystów. Fantastyczne przedstawienie pt. „Świeć gwiazdeczko świeć” przygotowała Teatralno-muzyczna Majsternia „Gwiazdeczki”.

ArtStudio „Niespodzianka” przy Oddziale ZPB w Mińsku

Spiewają Anastazja Łapciewa i Miron Niewiero z Mińska

Śpiewa Daniel Łapciew z ArtStudio „Niespodzianka” przy Oddziale ZPB w Mińsku

Zespół wokalny „Marzenie” z Mińska

Zespół „Dżentelmeni” z Mińska

Teatralno-muzyczna Majsternia „Gwiazdeczki”, PSS im. Edwarda Woyniłłowicza przy ZPB w Mińsku

Występ najmłodszych uczniów PSS im. Edwarda Woyniłłowicza przy ZPB w Mińsku

Występ uczniów pod kierownictwem Marii Rewuckiej z PSS im. Edwarda Woyniłłowicza przy ZPB w Mińsku

W drugiej odsłonie koncertu publiczność usłyszała w wykonaniu zespołu „Małe Sokoły” kolędy „Cicha noc” oraz „Przybieżeli do Betlejem”. Ośrodek nauczania języka polskiego w Stołpcach przedstawił własną interpretację piosenek „Narodził się Jezus” i „Skrzypi wóz”. Piosenkę „Świeć gwiazdeczko” z repertuaru zespołu Arka Noego wykonał zespół „Słoneczko” z Borysowa. Inscenizację piosenki „Choinka i rodzinka” wykonały dla publiczności dzieci z ośrodka nauczania przy Oddziale ZPB w Dzierżyńsku. Zespół wokalno-choreograficzny „Puchowickie perełki” z parafii św. Antoniego w Maryjnej Górce wystawił widowisko pt. „Zaśnieżone miasto”, zachęcające publiczność do rzucania „śnieżkami”. Piosenki „A Mikołaj pędzi” i „Siedem reniferów” zabrzmiały w wykonaniu małych artystów z Bohdanowa. Dzieci z Mozyrza zaśpiewały kolędy.

Zespół „Małe Sokoły” z osiedla Sokół

Zespół wokalny ze Stołpców

Zespół wokalny „Słoneczko” z Polskiej Szkoly Społecznej im. Orła Białego przy Oddziale ZPB w Borysowie

Występ uczniów z Ośrodka nauczania przy ZPB w Dzierżyńsku

Grupa wokalno-choreograficzna „Puchowickie perełki” z Oddziału ZPB w Maryinej Górce

Mali artyści z Bohdanowa

Występ dzieci z Polskiej Szkoły Społecznej przy ZPB w Mozyrzu

Uczniowie Ośrodka Nauczania Języka Polskiego przy Oddziale ZPB w Iwieńcu

Najliczniejsza reprezentacja artystów, jaka pojawiła się na scenie na scenę podczas koncertu, przyjechała do białoruskiej stolicy z Mohylewa. Byli to wychowankowie nauczycielki języka polskiego Anastazji Hakiri, wykładającej w Szkole Średniej nr 2 w Mohylewie. Mała Zofia Samsonowa, laureatka konkursu recytatorskiego „Kresy-2020”, piękną polszczyzną opowiedziała, dlaczego uczy się języka polskiego i zarecytowała wiersz Juliana Tuwima „Zosia Samosia”, a cała grupa zaprezentowała zimowe przedstawienie muzyczne przeplatane piosenkami i zakończone niesamowitym występem akrobatycznym.

Młodzi artyści z Mohylewa

Uczniowie Szkoły Średniej Nr 2 w Mohylewie wraz ze swoją nauczycielką języka polskiego Anastazją Hakiri

Zofia Samsonowa jako Zosia Samosia ze Szkoły Sredniej nr 2 w Mohylewie

Wszyscy młodzi artyści otrzymali tego wieczoru prezenty świąteczne, które w imieniu Świętego Mikołaja rozdali im goście spotkania. Wiele prezentów, a rozdano ich ponad tysiąc, dzieciaki, którzy przybyli na uroczystość spoza Mińska zawieźli swoim kolegom do miejscowości, z których przyjechali.

Po koncercie honorowi goście widowiska podzielili się z publicznością wrażeniami.

Piotr Apostolidis i Andżelika Borys

Kierownik Wydziału Konsularnego przy Ambasadzie RP w Mińsku Piotr Apostolidis przyznał, że jest zaskoczony liczbą dzieci, uczących się języka polskiego w mińskim okręgu konsularnym. Dyplomata nie krył podziwu dla młodych artystów, których występy ocenił bardzo wysoko, chwaląc to, jak umieją rozmawiać i śpiewać w polskim języku.

Słowa wdzięczności pod adresem rodziców uczniów polskich szkół społecznych przy ZPB skierowała Andżelika Borys. Prezes ZPB podkreśliła, że dla niej i dla całej organizacji rozwój polskiego szkolnictwa na Białorusi jest i pozostanie priorytetem. – Dlatego staramy się dbać o każdy, nawet najmniejszy ośrodek nauczania języka polskiego, a dowodem na to ma stać się tegoroczna akcja świąteczna, w której ramach chcemy dostarczyć prezent każdemu dziecku uczącemu się języka polskiego. Prezes ZPB przygotowała też prezenty dla dorosłych uczestników spotkania, prezentując wydany przez organizację kalendarz na 2021 rok, promujący dwanaście wybranych losowo ośrodków nauczania języka polskiego, funkcjonujących przy ZPB. Andżelika Borys zapowiedziała, że za rok ZPB wyda kalendarz z kolejnymi ośrodkami edukacyjnymi i chce, aby ich liczba ciągle rosła, a tradycja promowania szkół społecznych przy ZPB w kolejnych kalendarzach potrwała przez wiele lat.

Jak wspomnieliśmy, oprócz Mińska spotkania świąteczno-noworoczne w ramach akcji ZPB, mającej na celu obdarowanie każdego dziecka, uczącego się języka polskiego odbyły się i jeszcze się odbędą w wielu ośrodkach nauczania przy ZPB
Poniżej proponujemy Państwu przegląd wybranych spotkań, które odbyły się pod koniec grudnia oraz w styczniu:

Polska Szkoła Społeczna przy ZPB w Lidzie

W Lidzie z pomocą ZPB Święty Mikołaj obdarował prezentami wszystkich uczniów miejscowej Polskiej Szkoły Społecznej. Ogółem rozdano około 350 prezentów. W podziękowaniu za dary uczniowie szkoły przygotowali dla Świętego Mikołaja i zgromadzonej w szkolnej auli publiczności program artystyczny oraz przedstawienie jasełkowe.

Polska Szkoła Społeczna przy ZPB w Wołkowysku

Spotkanie świąteczno- noworoczne odbyło się w Polskiej Szkole Społecznej przy ZPB w Wołkowysku. Wraz z prezes ZPB Andżeliką Borys wydarzenie odwiedził konsul generalny RP w Grodnie Jarosław Książek, który odegrał przy okazji rolę Świętego Mikołaja. Polska Szkoła Społeczna przy ZPB w Wołkowysku liczy około 150 uczniów. Żaden z nich nie opuścił spotkania bez prezentu.

Polska Szkoła Społeczna przy ZPB w Oszmianie

Społeczna Szkoła Polska im Tadeusza Reytana w Baranowiczach

Prezenty od Świętego Mikołaja i ZPB dotarły do pierwszaków najstarszego na Białorusi ośrodka nauczania języka polskiego – Społecznej Szkoły Polskiej im. Tadeusza Reytana w Baranowiczach.

Ośrodki nauczania języka polskiego przy ZPB w Kiemieliszkach i Ostrowcu

Ośrodek nauczania języka polskiego przy Oddziale ZPB w Nowogródku

Spotkanie świąteczno-noworoczne odbyło się w domu Marii Łukoszko, prezes Oddziału ZPB w Nowogródku. Miejscowych działaczy związkowych, którzy gościli u siebie prezes ZPB Andżelikę Borys, odwiedzili kolędnicy, którymi okazali się dzieci, uczące się w Nowogródku języka polskiego. Po teatralizowanym przedstawieniu wszyscy kolędnicy otrzymali świąteczne dary.

Paulina Juckiewicz z Mińska, facebook.com, inf.wł

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content