HomeReligiaPapież przyjął rezygnację abp Tadeusza Kondrusiewicza

Papież przyjął rezygnację abp Tadeusza Kondrusiewicza

Papież przyjął rezygnację abp Tadeusza Kondrusiewicza z funkcji ordynariusza Archidiecezji Mińsko-Mohylewskiej. Jej administratorem sede vacante został bp Kazimierz Wielikosielec, dotąd pełniący funkcję biskupa pomocniczego w Diecezji Pińskiej. Powodem rezygnacji abp Kondrusiewicza jest osiągnięcie wieku emerytalnego – 3 stycznia hierarcha ukończył 75 lat życia.

Bp Kazimierz Wielikosielec i abp Tadeusz Kondrusiewicz

Pod koniec sierpnia 2020 r. abp Tadeusz Kondrusiewicz, bez podania przyczyny, nie został wpuszczony na teren Białorusi po podróży do Polski. Na prośbę Papieża Franciszka prezydent Aleksander Łukaszenko pozwolił biskupowi na powrót do swojej diecezji. Dzięki temu metropolita mińsko-mohylewski mógł świętować Boże Narodzenie z wiernymi. Po sierpniowych wyborach prezydenckich, które białoruska opozycja uważa za sfałszowane, arcybiskup Kondrusiewicz występował przeciwko przemocy, modlił się za więźniów i bronił praw wierzących.

Bp Kazimierz Wielikosielec jest dominikaninem. Od 1999 r. był biskupem pomocniczym w Pińsku. Jako młody człowiek odbył służbę wojskową i pracował na budowie w Wilnie, gdzie poznał zakon kaznodziejski i zdecydował się wstąpić w jego szeregi. Ponieważ władze komunistyczne nie pozwalały mu studiować, uczył się potajemnie u ówczesnego wikariusza generalnego Diecezji Pińskiej, który w ukryciu prowadził seminarium duchowne. Święcenia kapłańskie przyjął 3 czerwca 1984 r. Następnie pracował w parafii Trójcy Przenajświętszej w Iszkołdzi, a z racji braku kapłanów na Białorusi pod jego opieką znalazły się także okoliczne parafie. W 1992 r. objął urząd wikariusza generalnego diecezji pińskiej, pełniąc jednocześnie funkcję proboszcza. 6 maja 1999 r. Papież Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym diecezji pińskiej.

Znadniemna.pl za Łukasz Sośniak SJ/vaticannews.va

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content