HomeOświataŚwięty Mikołaj dostarczył gwiazdkowe prezenty polskim dzieciom na Białorusi (ZDJĘCIA)

Święty Mikołaj dostarczył gwiazdkowe prezenty polskim dzieciom na Białorusi (ZDJĘCIA)

Uczniowie starszych klas i grupa przedszkolaków z Polskiej Szkoły Społecznej im. Króla Stefana Batorego przy ZPB w Grodnie („Batorówki”) gościli 17 stycznia Świętego Mikołaja, który dostarczył im prezenty, pochodzące  z akcji „Podaruj gwiazdkę polskim dzieciom na Białorusi”.

Podczas spotkań z uczniami „Batorówki”, Świętemu Mikołajowi towarzyszył konsul generalny RP w Grodnie Jarosław Książek

Wręczać prezenty gwiazdkowe pomagali Świętemu Mikołajowi: konsul generalny RP w Grodnie Jarosław Książek z małżonką Elżbietą, prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys, dyrektor „Batorówki” Danuta Karpowicz oraz nauczyciele.

Święty Mikołaj odwiedza uczniów „Batorówki” od tygodnia i tylko w tej szkole zdążył rozdać już blisko tysiąc gwiazdkowych prezentów. Ponad 500 pudełek ze słodyczami Mikołaj przekazał także do ośrodków nauczania języka polskiego  w Baranowiczach, Berezie, Połoneczce, Iwiu , Porzeczu, Klecku, Ejsmontach, Makarowcach i innych miejscowościach.

Obdarowywanie na Gwiazdkę dzieci, uczących się języka polskiego na Białorusi, jest możliwe dzięki hojności partnerów Związku Polaków na Białorusi w Polsce. Obecnie Święty Mikołaj kończy rozdawanie prezentów, które zostały zakupione ze środków uzbieranych w ramach akcji „Podaruj gwiazdkę polskim dzieciom na Białorusi”, którą każdego roku wspólnie z ZPB realizuje Podlaski Oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, rozgłośnia Polskie Radio Białystok oraz artyści malarze, zrzeszeni w działającym przy ZPB Towarzystwie Plastyków Polskich. To właśnie malarze ofiarują swoje obrazy, licytowane potem na antenie  Polskiego Radia Białystok wśród słuchaczy rozgłośni.

W tym roku w ten sposób udało się uzbierać kwotę, rekordową w historii akcji  – 18400 złotych. Pieniądze te zasiliły fundusz Świętego Mikołaja i pozwoliły mu uszczęśliwić setki polskich dzieci, które uczą się na Białorusi języka ojczystego.

Akcja  „Podaruj gwiazdkę polskim dzieciom na Białorusi” to nie jedyny sposób pozyskania funduszy dla Świętego Mikołaja. – Mamy też innych partnerów, dzięki którym żadne dziecko, uczące się języka polskiego w naszych szkołach społecznych nie pozostanie  na święta bez prezentu gwiazdkowego  – zapewnia prezes Związku Polaków Andżelika Borys.

Przypomnijmy, że ZPB prowadzi bądź wspiera na Białorusi ponad 100 ośrodków nauczania języka polskiego, a naukę w nich pobiera ponad 8 tysięcy młodych ludzi w wieku szkolnym.

Obejrzyj zdjęcia z wizyty Świętego Mikołaja w grodzieńskiej „Batorówce”:

 Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content