HomeOświataUczeń „Batorówki” wśród laureatów 29. Finału Konkursu Recytatorskiego dla Polaków z Zagranicy „KRESY” (WIDEO)

Uczeń „Batorówki” wśród laureatów 29. Finału Konkursu Recytatorskiego dla Polaków z Zagranicy „KRESY” (WIDEO)

Dymitr Sieliło, uczeń Polskiej Szkoły Społecznej im. Króla Stefana Batorego przy ZPB w Grodnie, zdobył III miejsce w tegorocznym Konkursie Recytatorskim im. A. Mickiewicza dla Polaków z Zagranicy „KRESY”. Zdobywcą Grand Prix Konkursu został Artur Dowgiało z Litwy.

Dymitr Sieliło, zdobywca III miejsca w 29. edycji Konkursu Recytatorskiego im. A. Mickiewicza dla Polaków z Zagranicy „KRESY”

Ze względu na pandemię koronawirusa w tym roku Finał Konkursu „KRESY” odbył się w formie on-line, a udział w nim wzięło 25 zwycięzców eliminacji w dziewięciu krajach.

Ogółem na wszystkich etapach eliminacji w tegorocznej edycji  Konkursu Recytatorskiego im. A. Mickiewicza dla Polaków z Zagranicy „KRESY” wzięło udział ponad 1,9 tysięcy uczestników. Na zmagania finałowe do Białegostoku zaproszeni zostali najlepsi recytatorzy w najstarszej kategorii wiekowej. Wszyscy, ze względu na pandemię, recytowali zdalnie, a jurorzy oceniali walory występów oglądając je na ekranie monitora. W takiej samej formie przebiegał Koncert Laureatów, podczas którego jury ogłosiło wyniki. Zgodnie z tradycją koncert w formie filmu odtworzono ze sceny  Białostockiego Teatru Lalek.

W ocenie jurorów najlepiej w przesłuchaniach konkursowych wypadł Artur Dowgiało z Litwy, który zdobył Grand Prix tegorocznych „KRESÓW”.

Pierwszą nagrodę jury przyznało Paulinie Pieszko z Litwy. Drugą zdobyli wspólnie: Xenia Frumoso z Mołdawii oraz Bachiana Biegalijew z Kirgistanu, zaś trzecią przyznano ex aequo dwóm recytatorom z Białorusi: Głafirze Czapajło z Berezy i Dymitrowi Sieliło z grodzieńskiej „Batorówki”.

Kiedy konkurs powstawał, jedną z jego idei była popularyzacja wśród Polonii twórczości Adama Mickiewicza, dlatego przyznawana jest nagroda za najlepszą interpretację jego utworów. W tym roku otrzymał ją Daniel Aleks Marcinkiewicz z Litwy.

Przyznano też kilkanaście wyróżnień I i II stopnia.

W tym roku, mimo że „KRESY” odbywały się online, organizatorzy starali się zachować jego tradycyjny przebieg. Finaliści wzięli udział w warsztatach i spektaklach. Ważnym punktem konkursu jest też Kresowa Wigilia, która w tym roku zgromadziła wszystkich uczestników nie we wspólnej sali, ale przed komputerami. Nagrano też wspólną pastorałkę. Same przesłuchania konkursowe też miały nieco inną formułę – jury oceniało przesłane nagrania.

Konkurs „KRESY” został dofinansowany z budżetu państwa oraz ze środków Białegostoku i województwa podlaskiego.

Konkurs Recytatorski im. A. Mickiewicza dla Polaków z Zagranicy „KRESY” jest jedynym konkursem recytatorskim, organizowanym dla środowisk polonijnych. Ma on podtrzymywać ich związki z krajem i popularyzować polszczyznę. Głównym organizatorem konkursu jest Podlaski Oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, a partnerem – m.in. białostocka Akademia Teatralna. Po raz pierwszy konkurs został zorganizowany w 1998 roku dla uczczenia dwusetnych urodzin Adama Mickiewicza.

Obejrzyj 29. Finał Konkursu Recytatorskiego dla Polaków z Zagranicy „KRESY”:

 Znadniemna.pl na podstawie radio.bialystok.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content