HomeHistoria,,Armia Krajowa jest perłą w historii narodu polskiego‘‘

,,Armia Krajowa jest perłą w historii narodu polskiego‘‘

Obchody 70. rocznicy Operacji ,,Ostra Brama‘‘ w Wilnie.

rossa-ak-70-rocznica-operacja-ostra-brama-2014-32_obr

Odśpiewaniem Hymnu Łagierników na wileńskiej Rossie, przy mauzoleum Matki i Serca Syna dzisiaj (6 lipca) po południu rozpoczęły się uroczyste obchody 70. rocznicy Operacji AK „Ostra Brama” o wyzwolenie Wilna od faszyzmu.

,,Operacja ,,Ostra Brama’’ stanowiła część akcji „Burza”, zakładającej samodzielne wyzwalanie przez Armię Krajową okupowanych ziem polskich przed wkroczeniem Armii Czerwonej. Rozpoczęła się w nocy z 6 na 7 lipca 1944 roku. Rozkaz o rozpoczęciu akcji wydał Dowódca Okręgu Wileńskiego AK ppłk Aleksander Krzyżanowski „Wilk” – przypomniał zebranym prowadzący obchody.

rossa-ak-70-rocznica-operacja-ostra-brama-2014-33_obr

Uroczystości zorganizowane przez Stowarzyszenie Łagierników Żołnierzy AK wspólnie z Urzędem do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Związek Polaków na Litwie zgromadziły szereg osobistości. Wśród zebranych obecni byli m.in.: dr Jan Stanisław Ciechanowski, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych; prof. dr hab. Krzysztof Andrzej Kunert, sekretarz Ochrony Rady Pamięci Walk i Męczeństwa; Stanisław Cygnarowski, konsul generalny RP na Litwie; prezes ZPL Michał Mackiewicz; minister energetyki RL, Jarosław Niewierowicz; poseł na Sejm RP Leszek Dobrzyński; honorowy prezes Stowarzyszenia Łagierników Armii Krajowej; Józef Kwiatkowski, prezes Stowarzyszenia ,,Macierz Szkolna‘‘; mjr Stefania Szantyr-Powolna; prezes Okręgu Wileńskiego AK, Włodzimierz Mikuć; Towarzystwo Miłośników Wilna, Stowarzyszenie Polskich Kombatantów na Litwie, Stowarzyszenie Rodzina Ponarska, Stowarzyszenie Żołnierzy AK na Białorusi, harcerze i młodzież szkolna.

OB_Wilno_Weronika_obr

,,Spotykamy się w tym świętym dla każdego Polaka miejscu. Tu, gdzie leży matka i jej syn. Tu, gdzie leżą polscy żołnierze, którzy oddali swe młode życie za to, żeby Polska była wolna. Operacja ,,Ostra Brama‘‘ została przeprowadzona przez najwspanialsze pokolenie historii Polski. Pokolenie wychowane w II Rzeczpospolitej, które nie wahało się wtedy, ani chwili‘‘ – mówił zebranym Jan Stanisław Ciechanowski, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz dziękował obecnym żołnierzom AK za odwagę.

Ciechanowski przypomniał o obchodzonym dzisiaj na Litwie dniu państwowości – Dniu Koronacji Króla Mendoga. ,,Nie zapominajmy o tym, że jeszcze nawet 25 lat temu nie moglibyśmy się spotkać z tymi biało-czerwonymi flagami. Niepodległość Litwy to też warunek, byśmy mogli nasze rocznice obchodzić‘‘ – zauważył szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

OB_Wilno_nasi_akowcy_obr

Sekretarz Ochrony Rady Pamięci Walk i Męczeństwa, Krzysztof Andrzej Kunerta przypomniał o wyjątkowo trudnym okresie dla Polski i Polaków, kiedy rozpoczynała się Operacja ,,Ostra Brama‘‘. ,,W tym samym miesiącu, w dalekim Londynie Churchill otwartym tekstem w jakiejś mierze ujawnił tajne postanowienia konferencji teherańskiej – powiedział, że Polska będzie okrojona, znajdzie się w strefie sowieckich wpływów‘‘ – tłumaczył Kunert.

,,Armia Krajowa jest perłą w historii narodu polskiego‘‘ – przywołał słowa św. Jana Pawła II, prezes Stowarzyszenia Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej, Andrzej Siedlecki, dziękując zebranym za liczne przybycie. ,,To jest sanktuarium narodowe komendanta, naczelnika państwa, a następnie marszałka II Rzeczpospolitej, Józefa Piłsudskiego. Marszałek stwierdził, że ten, kto nie szanuje przeszłości nie jest godzien teraźniejszości i przyszłości‘‘ – przypomniał Siedlecki.

Obchody 70. rocznicy Operacji ,,Ostra Brama‘‘ będą kontynuowane dzisiaj o godz. 16 w Domu Kultury Polskiej w Wilnie, jutro przeniosą się do rejonu wileńskiego.

rossa-ak-70-rocznica-operacja-ostra-brama-2014-31_obr

Dalsza część obchodów:

7 lipca

– godz. 10.00 – uroczyste złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przy pomniku w Boguszach i o godz. 11.00 – na grobach żołnierzy AK w Skorbucianach (wyjazd od DP w Wilnie o godz. 9.00);

– godz. 10.00 –złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przy pomniku w Krawczunach przez kombatantów i gości z Polski;

– godz.12.00 – uroczyste złożenie kwiatów i zapalenie zniczy w Kalwarii Wileńskiej;

– godz. 14.00 – uroczyste złożenie kwiatów i zapalenie zniczy w Kolonii Wileńskiej przez delegację ZPL;

– godz. 16.30 – oddanie hołdu żołnierzom AK przy steli upamiętniającej 70. rocznicę operacji „Ostra Brama” w Alei Pamięci Narodowej w Zułowie przez delegację ZPL i wieczornica z udziałem Polskiego Studia Teatralnego w Wilnie;

– godz. 17.00 – Msza.św., złożenie kwiatów i zapalenie zniczy w Kolonii Wileńskiej przez kombatantów i gości z Polski.

13 lipca

– godz. 15.00 – Msza św. i oddanie hołdu żołnierzom AK przy pomniku w Krawczunach – uroczystość tradycyjnie organizowana przez Oddział ZPL rejonu wileńskiego.

Znadniemna.pl za ZW.LT

Najnowsze komentarze

Skomentuj

Skip to content