HomeReligiaMetropolita abp Tadeusz Kondrusiewicz poda się do dymisji

Metropolita abp Tadeusz Kondrusiewicz poda się do dymisji

Arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz, przewodniczący Konferencji Episkopatu Białorusi, który od trzech miesięcy przebywa na wygnaniu, bo władze Białorusi unieważniły jego białoruski paszport, zapowiedział rezygnację z wykonywanych na Białorusi funkcji.

Metropolita Mińsko-Mohylewski abp Tadeusz Kondrusiewicz, fot.: Catholic.by

Jak podaje w swoich kanale Telegram Euroradio, abp Tadeusz Kondrusiewicz zamierza w najbliższym czasie skierować do papieża Franciszka prośbę o zwolnienie z powierzonych mu funkcji, i przekazać ją na ręce nuncjusza apostolskiego na Białorusi.

„3 stycznia 2021 roku skończę 75 lat. Oficjalnie ustępuję i powinienem przejść na emeryturę. Napisałem już list rezygnacyjny i wkrótce wyślę go do nuncjusza”, powiedział hierarcha, cytowany przez euroradio.fm.

Zapytany, czy watykańscy urzędnicy poruszają kwestię jego powrotu na Białoruś, abp Kondrusiewicz powiedział: „Wiem, że nuncjusz [Ante Jozic] nadal rozmawia o mnie z władzami, a sytuacja jest stale monitorowana przez Sekretariat Stanu Stolicy Apostolskiej”.

Po tym, jak abp Tadeusz Kondrusiewicz potępił przemoc ze strony sił bezpieczeństwa i wezwał władze do negocjacji z demonstrantami, od ponad trzech miesięcy nie może wrócić do rodzinnej Białorusi.

 Znadniemna.pl za Kresy24.pl/ba na podst.t.me/euroradio/ fot.catholic.by

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content