HomeOświataUczniowie „Batorówki” wzięli udział w pierwszym etapie V. Olimpiady Historii Polski

Uczniowie „Batorówki” wzięli udział w pierwszym etapie V. Olimpiady Historii Polski

W sobotę, 28 listopada, rozpoczął się pierwszy etap V. Olimpiady Historii Polski dla Polonii i Polaków za granicą 2020/21 „W drodze do Niepodległości”. Ze względu na konieczność ograniczenia kontaktów społecznych, test z zakresu historii Polski przeprowadzono w trybie on-line. Po raz kolejny w Olimpiadzie wzięli udział uczniowie Polskiej Szkoły Społecznej im. Króla Stefana Batorego przy Związku Polaków na Białorusi w Grodnie („Batorówki”).

Na początku organizatorzy Olimpiady i uczniowie oraz nauczyciele z różnych stron świata spotkali się wirtualnie na platformie ZOOM. Życzenia powodzenia w rywalizacji oraz wiele słów uznania młodzieży interesującej się historią Polski przekazali m.in.: Jan Dziedziczak, pełnomocnik Rządu RP ds. Polonii i Polaków za Granicą,  Lilia  Luboniewicz, prezes Fundacji Wolność i Demokracja, Anna Radecka, dyrektor Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą, Maciej Dancewicz, wiceprezes Fundacji Wolność i Demokracja oraz dr hab. Andrzej Korytko, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Historycznego i Przewodniczący Komitetu Głównego Olimpiady Historii Polski.

Uczestników Olimpiady przywitał Jan Dziedziczak, pełnomocnik Rządu RP ds. Polonii i Polaków za Granicą

Do egzaminu przystąpiło 220 uczestników z kilkunastu krajów Europy, Azji i Ameryki Północnej (z Austrii, Belgii, Białorusi, Finlandii, Francji, Holandii, Hiszpanii, Litwy, Niemiec, Norwegii, Rosji, Ukrainy, Węgier, Wielkiej Brytanii, Chin, Stanów Zjednoczonych Ameryki i Kanady). Wśród nich było dziewięcioro reprezentantów grodzieńskiej „Batorówki”. Ze względu na ewentualne problemy techniczne z polaczeniem internetowym, organizatorzy zaplanowali drugi termin, który odbył się 1 grudnia wieczorem (test był inny niż w sobotę), z tej możliwości skorzystało m.in. dwóch naszych uczniów.

Ze względu na ograniczenia epidemiczne test z zakresu historii Polski odbył się w trybie on-line

Projekt skierowany jest do polskiej młodzieży uczącej się poza granicami Polski. Celem Olimpiady jest popularyzacja wiedzy o historii Polski, rozwijanie umacnianie świadomości historycznej młodzieży i wspieranie polskiej tożsamości za granicą. Olimpiada Historii Polski to inicjatywa Polskiego Towarzystwa Historycznego organizowana przez Fundację Wolność i Demokracja.

Nagrodą główną dla grupy laureatów Olimpiady Historii Polski są indeksy na polskie uniwersytety państwowe. Dodatkowo dla uczestników III etapu przewidziane są nagrody rzeczowe, w tym kilkudniowy pobyt w Polsce, jeżeli sytuacja zdrowotna pozwoli na wyjazd.

Dla Znadniemna.pl Paweł Kasprzyk, metodyk-konsultant, skierowany do „Batorówki ”przez ORPEG

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content