HomeKulturaRuszyła akcja Polskiego Radia Białystok i Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” pt. „Podaruj gwiazdkę polskim dzieciom na Białorusi”

Ruszyła akcja Polskiego Radia Białystok i Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” pt. „Podaruj gwiazdkę polskim dzieciom na Białorusi”

Wczoraj. 23 listopada, ruszyła doroczna akcja Polskiego Radia Białystok i Podlaskiego Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, mająca na celu obdarowanie słodyczami na Święta Bożego Narodzenia i Nowego Roku polskich dzieci na Białorusi.

Akcja polega na licytowaniu na antenie Radia Białystok obrazów autorstwa malarzy zrzeszonych w Towarzystwie Plastyków Polskich, działającego przy Związku Polaków na Białorusi. Środki uzyskane z licytacji obrazów zostaną wydane na zakup świątecznych słodyczy dla dzieci.

Otwórzmy serca i osłodźmy święta tym, którzy mają trudniej. Do tej akcji może włączyć się każdy z nas. Polskie Radio Białystok ze Stowarzyszeniem „Wspólnota Polska” po raz kolejny organizuje akcję „Podaruj gwiazdkę polskim dzieciom na Białorusi” – piszą organizatorzy akcji.

I zapraszają do udziału w licytacji obrazów, którą rozpoczęli w poniedziałek, 23 listopada:

To już nasza mała tradycja, że pod koniec listopada zapraszamy naszych słuchaczy do licytacji prac malarzy grodzieńskich.

Za zebrane w ten sposób pieniądze „Wspólnota Polska” kupi przed świętami prezenty gwiazdkowe dzieciom ze Związku Polaków na Białorusi. W tym roku akcja ma szczególny charakter ze względu na trwające na Białorusi protesty oraz panującą pandemię.

Licytacje w ramach akcji „Podaruj gwiazdkę polskim dzieciom na Białorusi” zaczęliśmy 23 listopada. Akcja potrwa do piątku – 27.11.

Codziennie licytujemy różne prace plastyczne w programie „Najbliżej Ciebie” (10:10-11:00) i w „Popołudniu z PRB” (14:10-15:00). Są to grafiki, akwarele i obrazy olejne.

W poniedziałek, 23 listopada licytowaliśmy obrazy: „Grodzieńska arka” Anny Sliwkowej i „Hortensje” Żanny Stebnowskiej. Pierwszy za 1200 zł wylicytował p. Sławomir, a drugi za 2000 zł p. Andrzej – meldują o pierwszych wynikach licytacji organizatorzy.

I zapowiadają, że dzisiaj we wtorek, 24 listopada, zllicytują na antenie dwa kolejne obrazy:

Godz. 10:10 – 11:00. Obraz: „Zima”, papier, gwasz 20×30. Cena wywoławcza: 250 zł.

Autorka: Olga Buchowka

Obraz „Zima” autorstwa Olgi Buchowki, fot.: Sylwia Krassowska/ Polskie Radio Białystok

Ukończyła Grodzieński Uniwersytet Państwowy im. Janki Kupały. Pracuje jako nauczycielka sztuk pięknych w Grodnie. Prowadzi aktywną działalność artystyczną i charytatywną. Od 2016 roku należy do Towarzystwa Plastyków Polskich przy Związku Polaków na Białorusi. Bierze udział w międzynarodowych plenerach malarskich i wystawach zbiorowych na terenie Białorusi, Polski, Włoch i Gruzji. W swoim dorobku ma wiele wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. Pracuje w technice olej na płótnie i akwarela.

 Godz. 14:10 – 15:20. Obraz: „Zimowe jabłka”, płótno, olej 40×40. Cena wywoławcza: 400 zł.

Autor: Wacław Sporski

Obraz „Zimowe jabłka” autorstwa Wacława Sporskiego, fot.: Sylwia Krassowska/ Polskie Radio Białystok

Urodził się w 1960 roku w Nakryszkach w obwodzie grodzieńskim. W 1979 roku ukończył Mińskie Liceum Sztuk Pięknych im. Glebowa. Od 1983 roku prowadzi działalność wystawową.

Od 1998 roku bierze udział w wielu wystawach malarskich tak na Białorusi, jak i poza jej granicami. W 1996 roku uczestniczył w wystawie malarstwa białoruskiego w Niemczech. Od 2000 roku należy do Towarzystwa Plastyków Polskich przy ZPB. Prace znajdują się w zbiorach prywatnych w wielu krajach świata.

„Wspólnota Polska” wspiera Polaków za granicą

„Wspólnota Polska” od ponad 30 lat zajmuje się wsparciem Polaków mieszkających poza granicami. Białostocki oddział koncentruje się przede wszystkim na Polakach mieszkających na Grodzieńszczyźnie na Białorusi, Litwie i Łotwie.

W ubiegłym roku, w ramach akcji „Podaruj gwiazdkę polskim dzieciom na Białorusi” udało się zebrać 16 tys. złotych. 

 Znadniemna.pl za radio.bialystok.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content