HomeHistoriaObchody Święta Niepodległości Polski w strukturach Związku Polaków (ZDJĘCIA)

Obchody Święta Niepodległości Polski w strukturach Związku Polaków (ZDJĘCIA)

Struktury terenowe Związku Polaków na Białorusi aktywnie włączyły się w obchody 102. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

W zależności od specyfiki oddziału oraz uwarunkowań epidemicznych, ograniczających organizację imprez masowych, lokalne obchody Święta Niepodległości odbywały się w różnych formatach. Gdzieś udało się zorganizować koncert pieśni patriotycznych, w niektórych oddziałach działacze ZPB spotykali się na cmentarzach, przy mogiłach żołnierzy, walczących o Niepodległą w latach 1918 – 1920, a w działających przy oddziałach ośrodkach nauczania odbywały się lekcje patriotyczne, przypominające o drodze, jaką Naród Polski musiał pokonać, aby odzyskać państwowość i niepodległość Ojczyzny po 123 latach zaborów.

Zebraliśmy dla Państwa fotoświadectwa lokalnych obchodów 102. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości ze struktur ZPB działających w różnych zakątkach Białorusi:

Grodno

Uroczystą akademią i koncertem pieśni patriotycznych uczcili Święto Narodowe członkowie Oddziału Miejskiego ZPB w Grodnie. Wydarzenie zaszczyciła obecnością prezes ZPB Andżelika Borys, a w części artystycznej spotkania wystąpił chór „Nadniemeńskie melodie” składający się ze słuchaczy działającego przy ZPB Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Wołkowysk

Działacze Oddziału ZPB w Wołkowysku, uczniowie działającej przy oddziale Polskiej Szkoły Społecznej, a także harcerze z wołkowyskiej Drużyny Szare Wilki im. 4 Pułku Ułanów Zaniemeńskich z okazji Święta Niepodległości Polski zgromadzili się na miejscowym cmentarzu wojennym, na którym znajdują się groby polskich żołnierzy, poległych w walkach o

Niepodległą oraz w wojnie polsko-bolszewickiej. Polacy Wołkowyska zapalili znicze na grobach bohaterów i pomodlili się w ich intencji oraz w intencji Ojczyzny.

Brześć

Objazdem grobów żołnierzy, walczących o odzyskanie niepodległości przez Polskę uczcili Święto Narodowe działacze ZPB w Brześciu.

W ramach objazdu zapalili znicze na cmentarzu garnizonowym w Brześciu, na kwaterze żołnierzy Wojska Polskiego przy ulicy Puszkińskiej, a także na cmentarzu żołnierzy polskich na brzeskim osiedlu Rzeczyca.

Smorgonie

Jednym z najważniejszych symboli polskości w Smorgoniach jest pomnik żołnierzy Wojska Polskiego z 1920 roku, znajdujący się na miejscowym cmentarzu. Właśnie przy nim spotkali się w 102. rocznicę odzyskania Niepodległości przez Polskę działacze Oddziału ZPB w Smorgoniach, oddając hołd poległym na ziemi smorgońskiej obrońcom Polski.

Juszkiewicze

Oddział ZPB w Juszkiewiczach zorganizował obchody Narodowego Święta Niepodległości Polski odwiedzając groby polskich żołnierzy i patriotów,znajdujące się w samych Juszkiewiczach i w okolicy. Podczas wyprawy po polskich mogiłach i nekropoliach działaczom ZPB towarzyszył ks. Leonard Okołotowicz, proboszcz parafii w Iszkołdzi.

W Połoneczce członkowie ZPB modlili się: przy grobie Michała Abłamowicza, powstańca i sędziego Nowogródzkiego, a także przy grobach połoneckich księży.

W Czernichowie Górnym uczestnicy wyprawy odwiedzili rodową kaplicę Rdułtowskich, w której są pochowani m.in.: powstaniec styczniowy, lekarz Wojska Polskiego Eugeniusz Rdułtowski, oraz pioległy pod Łunińcem porucznik Jan-Władysław Rdułtowski.

Zorganizowany przez Oddział ZPB w Juszkiewiczach objazd grobów zakończył się na miejscowym cmentarzu. Tutaj ks. Leonard Okołotowicz poświęcił odnowioną przez Fundację Pomoc Polakom na Wschodzie kwaterę żołnierzy Armii Krajowej, poległych z rąk NKWD.

Mińsk

Okolicznościowe spotkanie z okazji Święta Niepodległości Polski zorganizował Oddział ZPB w Mińsku. W ramach wydarzenia odbył się koncert patriotyczny, a gośćmi spotkania byli m. in.: prezes ZPB Andżelika Borys oraz kierownik Wydziału Konsularnego przy Ambasadzie RP w Mińsku Piotr Apostolidis.

Lida

Koncert pieśni patriotycznej zorganizował z okazji Święta Narodowego Oddział ZPB w Lidzie. Zdalnie, za pośrednictwem platformy ZOOM, z lidzkimi Polakami połączył się z Grodna konsul generalny RP w Grodnie Jarosław Książek.

Dyplomata złożył życzenia z okazji 102. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i wysłuchał koncertu w wykonaniu artystów i zespołów, działających przy miejscowym oddziale ZPB.

Mozyrz

Szkolną uroczystość w formie lekcji tematycznej pt. „Polska droga do niepodległości” zorganizowała dla swoich uczniów Polska Szkoła Społeczna przy ZPB w Mozyrzu. W ramach lekcji omówiono m.in.: rozbiory Polski , narodowe zrywy niepodległościowe, wybuch I wojny światowej i związane z nią nadzieje Polaków na odzyskanie wolności oraz powrotu Polski na mapę Europy jako niepodległego, suwerennego kraju.

Stołpce

Lekcję tematyczną o losach polskiej niepodległości i państwowości zorganizowała dla swoich uczniów także Polska Szkoła Społeczna przy ZPB w Stołpcach.

Znadniemna.pl na podstawie facebook.com

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content