HomeKonkursy i ogłoszeniaW „Batorówce” odbyły się eliminacje do konkursu recytatorskiego „KRESY”

W „Batorówce” odbyły się eliminacje do konkursu recytatorskiego „KRESY”

Szkolne eliminacje do XXIX Konkursu Recytatorskiego im. Adama Mickiewicza „KRESY” odbyły się 29 października w Polskiej Szkole Społecznej im. Króla Stefana Batorego przy ZPB w Grodnie.

Uczestnicy szkolnych eliminacji

Troje uczniów „Batorówki” zakwalifikowało się do udziału w republikańskim etapie XXIX Konkursu Recytatorskiego im. A. Mickiewicza dla Polaków z Zagranicy „KRESY”. O przepustkę do udziału w tym etapie zmagań konkursowych przystąpiło 23 uczniów szkoły. Rywalizowali w trzech kategoriach wiekowych, z których najstarsza – młodzież w wieku ponad 16 lat – będzie podczas republikańskiego Finału walczyć o prawo wzięcia udziału w Finale Konkursu w Polsce, na który przyjadą najlepsi młodzi recytatorzy z 15 krajów świata: Litwy, Łotwy, Estonii, Białorusi, Ukrainy, Rosji, Kazachstanu, Uzbekistanu, Rumunii, Bułgarii, Mołdawii, Gruzji, Serbii, Grecji oraz Czech.

Eliminacje szkolne w „Batorówce” zaszczycił swoją obecnością konsul generalny RP w Grodnie Jarosław Książek. Konkurs „KRESY” jest dorocznym wydarzeniem kulturalno-oświatowym, które tradycyjnie wspierają polskie placówki konsularne  w krajach, biorących udział w konkursowych eliminacjach do Wielkiego Finału – stąd zainteresowanie polskiego dyplomaty zmaganiami młodych recytatorów na pierwszym eliminacyjnym etapie Konkursu.

Występy uczniów „Batorówki” oceniali szkolni pedagodzy: Lucyna Samujłowa, Tatiana Mackiewicz oraz Anna Mieniuk.

W najmłodszej z ocenianych – II kategorii wiekowej (dzieci od 8 do 12 lat) – wyłoniono zwycięzcę i zdobywców dwóch kolejnych miejsc na podium:

I.miejsce – Karina Mieleszko;

Dyrektor Polskiej Szkoły Społecznej im. Króla Stefana Batorego przy ZPB w Grodnie Danuta Karpowicz i zwyciężczyni eliminacji w II kategorii Karina Mieleszko z nagrodami

II. miejsce – Julia Morgis;

III. miejsce Mateusz Durowicz.

W kategorii III (młodzież od 13 do 15 lat) miejsca na podium podzieliły między sobą:

I.miejsce – Wiktoria Gryniewska;

Zwyciężczyni eliminacji w III kategorii Wiktoria Gryniewska z nauczycielką Swietłaną Timoszko i dyrektor „Batorówki” Danutą Karpowicz

II. miejsce – Anastazja Preśniak;

III. miejsce Anastazja Linko.

Ostra rywalizacja odbyła się w najbardziej prestiżowej IV kategorii wiekowej (młodzież powyżej 16 roku życia), premiowanej wyjazdem do Polski po zwycięstwie w centralnych eliminacjach. W tej kategorii jurorzy postanowili nie przyznawać III miejsca. Odrobinę wyżej wśród dwóch najlepszych występów oceniony został znany naszym czytelnikom uczestnik i laureat republikańskiego etapu Konkursu „KRESY” z minionych lat Dymitr Sieliło. Tuż za nim uplasowała się na podium, zajmując II miejsce, jego szkolna koleżanka Polina Filinowicz.

Zwycięzca eliminacji w najbardziej prestiżowej IV kategorii Dymitr Sieliło z nauczycielką Swietłaną Timoszko i dyrektor „Batorówki” Danutą Karpowicz

Zgodnie z Regulaminem Konkursu zdobywcy pierwszych miejsc we wszystkich kategoriach wiekowych zakwalifikowali się do udziału w centralnych eliminacjach krajowych, które dla uczestników w wieku do lat 16 staną się Finałem Konkursu.

 Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content