HomeOświataPasowanie na ucznia pierwszaków w baranowickiej „Reytanówce” (TEKST,FOTO,WIDEO)

Pasowanie na ucznia pierwszaków w baranowickiej „Reytanówce” (TEKST,FOTO,WIDEO)

Pięćdziesiąt jeden nowych uczniów przyjęła w bieżącym roku szkolnym w swoje progi Społeczna Szkoła Polska im. Tadeusza Reytana w Baranowiczach, działająca przy Związku Polaków na Białorusi. W niedzielę, 25 października, pierwszaki zostali pełnoprawnymi członkami szkolnej rodziny, gdyż nadano im uroczyście godność ucznia.

Prezes ZPB Andżelika Borys z tegorocznymi pierwszakami Społecznej Szkoły Polskiej im. Tadeusza Reytana w Baranowiczach

W uroczystości pasowania na ucznia w Baranowiczach wzięła udział osobiście prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys. Zgodnie z obyczajem pasowała maluchów na ucznia, kładąc po kolei na barku każdego  duży ołówek. Prezes ZPB przybyła do Baranowicz z darami – plecakami z wyprawkami, które ufundowała dla tegorocznych pierwszoklasistów polskich szkół na Białorusi Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie.

Andżelika Borys osobiście pasowała na uczniów baranowickich pierwszaków

Ze względu na uwarunkowania epidemiczne uroczystość pasowania na ucznia w „Reytanówce” przebiegała „na raty”. Do szkolnej auli wchodzili po kolei uczniowie każdej z trzech sformowanych w tym roku klas. Pierwszej w życiu ich dzieci tak odpowiedzialnej i wzruszającej uroczystości szkolnej przyglądali się gromadzący się w auli rodzice, dziadkowie i rodzeństwo pierwszaków, którzy wspólnie ze szkolnym zespołem „Słoneczko” zademonstrowały nabyte w szkole umiejętności zespołowego śpiewu.

Pierwszaki śpiewają dla swoich rodziców wspólnie z zespołem „Słoneczko”

– Każdego roku formujemy w szkole po trzy pierwsze klasy. Ich uczniowie rosną, rozwijają się i kształcą na naszych oczach przez jedenaście lat. Każdego ucznia traktujemy więc jako członka rodziny – mówi w imieniu pracujących w szkole pedagogów jej dyrektor Eleonora Raczkowska-Jarmolicz. Według niej niesprzyjająca Polakom i Polsce sytuacja społeczno-polityczna na Białorusi nie wpłynęła na liczbę chętnych do zapisania się do Społecznej Szkoły Polskiej im. Tadeusza Reytana. – Na szczęście małych baranowickich Polaków i ich rodziców nie odstraszyła także pandemia – dodała dyrektor „Reytanówki”.

Pierwszaki z „Reytanówki” pozują do zdjęcia z prezes ZPB Andżeliką Borys, prezes Oddziału ZPB w Baranowiczach Elżbietą Gołosunową i dyrektor Społecznej Szkoły Polskiej im. Tadeusza Reytana Eleonorą Raczkowską-Jarmolicz

Społeczna Szkoła Polska im. Tadeusza Reytana w Baranowiczach istnieje już ponad 30 lat ma renomę jednej z najlepszych szkół polskich n Białorusi  i jest najstarszą w tym kraju polską  placówką edukacyjną.

Szkoła prowadzi nauczanie w pełnym cyklu szkolnym, poczynając od klas pierwszych do maturalnych. Uczy się w niej około 800 dzieci w różnym wieku.

O jakości nauczania w „Reytanówce” świadczy fakt, że absolwenci szkoły otrzymują świadectwa maturalne, które są honorowane przez uczelnie wyższe w Polsce, a przyjęcie na studia absolwenta „Reytanówki”  z Baranowicz  jest gwarancją pozyskania przez uczelnię starannego i sumiennego studenta.

Obejrzyj reportaż wideo z uroczystości:

Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content