HomeKulturaZnamy zwycięzców białoruskich eliminacji do V edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Niezłomnej (nagrania konkursowe)

Znamy zwycięzców białoruskich eliminacji do V edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Niezłomnej (nagrania konkursowe)

Troje solistów i dwa zespoły z Białorusi zakwalifikowały się do udziału w przesłuchaniach finałowych V edycji Festiwalu Piosenki Niezłomnej im. Henryka Rasiewicza „Kima”. Przesłuchania regionalne dla Białorusi odbyły się zdalnie, ze względu na pandemię koronawirusa, a jury ogłosiło werdykt po ocenieniu wysłanych przez uczestników nagrań w dniu 21 października.

Do udziału w Przesłuchaniach Finałowych Festiwalu Piosenki Niezłomnej im. Henryka Rasiewicza „Kima”, które odbędą się 13-15 listopada w Krakowie zakwalifikowali się artyści i zespoły działający przy Związku Polaków na Białorusi w różnych kategoriach wiekowych.

Najmłodszym laureatem przesłuchań na Białorusi został startujący w kategorii „Dzieci 6-9 lat” solista Daniel Łapciew  z działającego przy Oddziale ZPB w Mińsku Art Studio „Niespodzianka”. Jurorzy, przyznając Danielowi I miejsce nagrodzili go prawem wzięcia udziału w finałowych przesłuchaniach w Krakowie.

 Nagranie konkursowe Daniela Łapciewa:

W kategorii nieco starszej – „Dzieci 10-13 lat” I miejsce i prawo występu w Krakowie zdobyła starsza siostra najmłodszego laureata – Anastazja Łapciewa, która, podobnie jak jej brat, pobiera zajęcia wokalne w mińskim, działającym przy ZPB, Art Studio „Niespodzianka”.

Nagranie konkursowe Anastazji Łapciewej:

Miejsca II oraz III w tej kategorii wiekowej nie zostały przyznane, a na Wyróżnienia zasłużyły: duet małych artystek z Art Studio „Niespodzianka” w składzie: Ksenia Łukiancewa, Złata Trybuchowska oraz trio w składzie: Ksenia Łukiancewa, Złata Trybuchowska, Anastazja Łapciewa.

Miejsca I, II i III nie zostały rozdane w kategorii „Dzieci 14-18 lat”. Wśród młodzieży jurorzy postanowili wyróżnić dwie solistki: Nadzieję Barejko, uczennice Ośrodka Nauczania Języka Polskiego przy Oddziale ZPB na osiedlu Sokół w Mińsku i Agnieszkę Komincz, wychowankę Polskiej Szkoły Społecznej im. Króla Stefana Batorego przy ZPB w Grodnie i działającego przy szkole zespołu „Akwarele”.

Aż trzy przepustki na przesłuchania finałowe w Krakowie zdobyli artyści z Białorusi, startujący  w kategorii „Dorośli 19+”.

I miejsce ex aequo i prawo wyjazdu na Festiwal Piosenki Niezłomnej im. Henryka Rasiewicza „Kima” do Krakowa zdobyły: Bożena Worono z Lidy oraz zespół wokalny „Liber Cante” z Mińska.

 Nagranie konkursowe Bożeny Worono:

 

Bożena Worono

 Nagranie konkursowe zespołu „Liber Cante”:

 

Zespół wokalny „Liber Cante”

W dorosłej kategorii wiekowej przepustką do Krakowa jurorzy postanowili nagrodzić także chór „Kraj Rodzinny”, działający przy Oddziale ZPB w Baranowiczach, któremu przyznano II miejsce.

Chór „Kraj Rodzinny”

III miejsce wśród dorosłych nie przyznano nikomu, a na Wyróżnienie zasłużyły chór „Społem”, działający przy Oddziale ZPB w Mińsku i Zespół Rodzinny ArtStudio „Niespodzianka”

Uczestników białoruskich eliminacji oceniało Jury w składzie:

Urszula Gierasimiuk – naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Białymstoku;

Magdalena Dzienis-Todorczuk – zastępca naczelnika Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej;

Natalia Tokarczyk-Jarocka – wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Passionart;

Patrycja Leszczyńska – pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Białymstoku.

Festiwal Piosenki Niezłomnej im. Henryka Rasiewicza „Kima” to przedsięwzięcie, któremu przyświecają dwa najważniejsze cele. Upowszechnianie wiedzy o Polskim Państwie Podziemnym, Armii Krajowej oraz Żołnierzach Niezłomnych za pomocą muzyki i zachowanie od zapomnienia piosenek (melodii i tekstów) śpiewanych w oddziałach partyzanckich w latach 1939-1956.

Rozdanie Nagród i Koncert Galowy po przesłuchaniach finałowych są planowane na 15 listopada 2020 roku i mają się odbyć Filharmonii Krakowskiej im. Karola Szymanowskiego.

 Znadniemna.pl na podstawie piosenkaniezlomna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content