HomeOświataDzień Nauczyciela w Konsulacie Generalnym RP w Grodnie (FOTO, WIDEO)

Dzień Nauczyciela w Konsulacie Generalnym RP w Grodnie (FOTO, WIDEO)

Nauczyciele języka polskiego z Grodzieńszczyzny zostali uroczyście przyjęci 21 października w Konsulacie Generalnym RP w Grodnie przez szefa placówki, konsula generalnego Jarosława Książka. Spotkanie zorganizowano w ramach obchodów Dnia Edukacji Narodowej.

Z uwagi na skomplikowaną sytuację epidemiczną, obchody Dnia Edukacji Narodowej zostały zorganizowane skromnie. Pedagodzy przybyli do konsulatu w maseczkach, żeby wysłuchać mowę dziękczynną konsula generalnego Jarosława Książka, wygłoszoną na ich cześć, otrzymać od placówki konsularnej świąteczne upominki i poczęstować się polskimi wyrobami cukierniczymi, dostarczonymi na tę okazję prosto z Polski.

Jarosław Książek, konsul generalny RP w Grodnie

W swojej mowie dziękczynnej, skierowanej do nauczycieli, Jarosław Książek nie ukrywał, że jest mu przykro z powodu ciężkiej sytuacji epidemicznej, jaka panuje zarówno w Polsce, jak i na Białorusi i znacznie ogranicza pracę oraz realizację planów dydaktycznych w środowisku nauczycieli, wykładających język polski na Białorusi. – Nie ma co ukrywać, również stosunki polsko-białoruskie są obecnie niedobre, co nie sprzyja spokojnej pracy pedagogów – mówił dyplomata, wyrażając wszakże przekonanie, iż ograniczenia nakładane przez pandemię koronawirusa oraz pogorszenie się stosunków między Polską, a Białorusią, są zjawiskiem tymczasowym. – Nie wolno z tego powodu dopuścić do tego, aby życie się zatrzymało. Nie wolno także zrezygnować z edukacji, która przecież jest częścią życia – przekonywał konsul generalny. Według Jarosława Książka tymczasowe trudności powinny zmotywować polskie środowisko nauczycielskie na Grodzieńszczyźnie, licznie zamieszkującą te tereny ludność polską oraz polskich dyplomatów, reprezentujących Rząd Polski, do wysiłku, który sprawi, iż nasza wspólna przyszłość stanie się lepsza zarówno w wymiarze zdrowotnym, jak i w wymiarze dwustronnych stosunków między Polską, a Białorusią.

Zdaniem dyplomaty lepsza przyszłość nie jest jednak możliwa bez dobrze wykształconego młodego pokolenia. – Tym większego znaczenia wobec, mam nadzieję tymczasowych trudności, nabiera rola i praca nauczyciela – oświadczył Jarosław Książek.

Konsul generalny wyraził żal z powodu tego, że z zaproszenia Konsulatu Generalnego RP w Grodnie na uroczyste spotkanie z okazji Dnia Edukacji Narodowej nie skorzystali nauczyciele języka polskiego, pracujący w białoruskim państwowym systemie oświaty. Nie przybyli na uroczystość ani pedagodzy z Polskiej Szkoły w Grodnie, ani z Polskiej Szkoły w Wołkowysku. – Tym nie mniej, przecież utrzymujecie z nimi koleżeńskie stosunki, przekażcie waszym kolegom ze szkół państwowych słowa otuchy i zapewnienie, że Polska wspierała, wspiera i będzie wspierać polską edukację na Białorusi w każdych, nawet niesprzyjających warunkach – prosił dyplomata.

Po okolicznościowym przemówieniu Jarosław Książek osobiście wręczył zgromadzonym w konsulacie nauczycielom upominki z okazji Dnia Edukacji Narodowej i zaprosił do częstowania się polskimi przysmakami cukierniczymi.

Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content