HomeSpołeczeństwoSankcje wobec Łukaszenki

Sankcje wobec Łukaszenki

Wczoraj, 12 października, podczas spotkania szefów dyplomacji państw Unii Europejskiej udało się osiągnąć konsensus w sprawie drugiej transzy sankcji wobec Białorusi, która obejmie też Aleksandra Łukaszenkę – poinformował minister spraw zagranicznych Polski Zbigniew Rau. Szef polskiego MSZ bierze udział w spotkaniu unijnych ministrów w Luksemburgu.

Zbigniew Rau, minister spraw zagranicznych Polski

Zbigniew Rau powiedział po spotkaniu szefów dyplomacji państw unijnych w Luksemburgu, że prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenka jest odpowiedzialny za stosowanie przemocy w życiu społecznym i fałszowanie wyborów prezydenckich. – Nikt w Unii Europejskiej nie zamierza uznać go za prawowitego przywódcę Białorusi – zaznaczył Rau. Wskazał, że wszyscy zgodzili się co do potrzeby wprowadzenia kolejnej transzy sankcji.

Szefowie dyplomacji państw unijnych porozumieli się w sprawie nowej listy sankcyjnej dotyczącej Białorusi. Lista, po tym, jak ministrowie podjęli decyzję polityczną, trafi teraz do prac w grupach roboczych w Brukseli. Następnie decyzja zostanie sfinalizowana pod kątem prawnym.

Rau „z duża satysfakcją stwierdził”, że „Polska i Litwa spotkały się ze zdecydowanym wsparciem państw Unii Europejskiej w dyplomatycznej konfrontacji z Białorusią”. – Jak pamiętamy, praktycznie zdecydowana większość ambasadorów państw unijnych w Mińsku została odwołana na konsultacje w geście solidarności z Polską i z Litwą, kiedy zostaliśmy przez stronę białoruską skłonieni do odwołania naszych ambasadorów na konsultacje, a przede wszystkim do radykalnego zredukowania liczby naszych dyplomatów – powiedział minister.

Jak dodał, ministrowie spraw zagranicznych ocenili też na spotkaniu, że nie należy spodziewać się zmiany postępowania władz Rosji, zarówno w stosunku do poszczególnych państw Unii Europejskiej, jak i Unii jako całości. – Bardzo szybko udało osiągnąć się konsensus. W zasadzie nie było żadnej dyskusji w tej kwestii, co do sankcji wynikających z próby otrucia Aleksieja Nawalnego – zaznaczył.

40 nazwisk na poprzedniej liście sankcji

Na przyjętej przez Unię Europejską wcześniej liście objętych sankcjami przedstawicieli władz Białorusi odpowiedzialnych za fałszowanie wyborów i represje wobec protestujących znaleźli się m.in. szefowa Centralnej Komisji Wyborczej (CKW) Lidzija Jarmoszyna, jej zastępca oraz 10 innych członków tej instytucji, a także szef MSW Juryj Karajeu i jego zastępcy oraz dowódcy jednostek specjalnych. W sumie wykaz zawiera 40 nazwisk.

UE podkreśliła, że białoruska CKW i jej kolegium ponoszą odpowiedzialność za bezpodstawne odrzucenie niektórych kandydatów opozycji w wyborach prezydenckich z 9 sierpnia oraz za nałożenie przez komisję nieproporcjonalnych ograniczeń na obserwatorów w lokalach wyborczych. Jak zaznaczono w rozporządzeniu unijnym, CKW zadbała również o to, by skład nadzorowanych przez nią komisji wyborczych miał stronniczy charakter.

Na liście osób objętych restrykcjami znaleźli się ponadto dowódca oddziałów specjalnych OMON Dzmitryj Bałaba, dowódca jednostki specjalnej szyb­kiego reagowania (SOBR) Aleksandr Bykau, a także przedstawiciele kierownictwa MSW, w tym szef Departamentu do spraw Więziennic­twa oraz milicji.

Przywódcy UE na początku października, podczas pierwszego dnia unijnego szczytu, przełamali kilkutygodniowy impas w sprawie wprowadzenia sankcji na przedstawicieli reżimu białoruskiego.

Znadniemna.pl za PAP

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content