HomeReligiaBp Jerzy Kasabucki: „Informacja szefa rosyjskiego wywiadu to fake”

Bp Jerzy Kasabucki: „Informacja szefa rosyjskiego wywiadu to fake”

Fake Newsem nazwał oświadczenie szefa rosyjskiego wywiadu Sergeja Naryszkina o sterowaniu Kościoła Katolickiego na Białorusi przez rząd USA biskup pomocniczy diecezji Mińsko-Mohylewskiej Jerzy Kasabucki.

Bp Jerzy Kasabucki

Hierarcha odniósł się do rewelacji szefa Służby Wywiadu Zagranicznego Rosji Sergieja Naryszkina wygłaszając 29 września homilię w mińskiej  Archikatedrze Najświętszego Imienia Najświętszej Maryi Panny.

„W niektórych mediach opublikowana została informacja, którą ujawnił kierownik wywiadu zagranicznego Rosji Sergiej Naryszkin. To jest fake, to jest kłamstwo. Mówił o jakichś prowokacjach, o tym, że Stany Zjednoczone, CIA i inne organizacje próbują wykorzystać Kościół Katolicki do wywrócenia porządku państwowego w naszym kraju. To jest kłamstwo absolutne, informacja fejkowa, nie mająca niczego wspólnego z prawdą (…) To jest informacja, do której warto odnieść się z ironią” – oświadczył bp Jerzy Kasabucki.

Komentarz katolickiego hierarchy dotyczy oświadczenia szefa Służby Wywiadu Zagranicznego Rosji Sergieja Naryszkina, które zostało opublikowane na stronie internetowej tej rosyjskiej instytucji wywiadowczej. Naryszkin stwierdził w nim m.in.: „Według dostępnych danych, Stany Zjednoczone bezceremonialnie ingerują także w sytuację religijną na Białorusi, starając się skonfrontować przedstawicieli prawosławnych i katolickich Chrześcijan”.

Według niego, duchowieństwo Kościoła katolickiego jest manipulowane, a księża wzywani do otwartej krytyki białoruskich władz i wykorzystywania obrzędów religijnych, w tym kazań, nabożeństw, modlitw, procesji drogi krzyżowych, do prowadzenia wśród wiernych opozycyjnej propagandy politycznej.

Ponadto szef rosyjskiego wywiadu zapewnił, że „wśród ukrywających się za granicą ekstremistycznych przeciwników obecnych władz Białorusi, rodzi się plan głośnej prowokacji, w trakcie której jeden z duchownych Kościoła rzymskokatolickiego cieszący się autorytetem zostałby aresztowany, a nawet ranny lub zabity”.

Znadniemna.pl na podstawie Catholic.by/Kresy24.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content