HomeOświataSpotkanie nauczycieli języka polskiego

Spotkanie nauczycieli języka polskiego

Jedno z ostatnich przed nadchodzącym rokiem szkolnym spotkanie nauczycieli języka polskiego z Grodzieńszczyzny i obwodu brzeskiego odbyło się 22 sierpnia w siedzibie Związku Polaków na Białorusi w Grodnie.

Pedagodzy, wykładający w ośrodkach nauczania, prowadzonych przez ZPB, otrzymali z rąk prezes Związku Polaków na Białorusi Andżeliki Borys podręczniki oraz pomoc metodyczną. Prezes ZPB zapoznała nauczycieli z bieżącą sytuacją w kraju, opowiedziała o reakcji władz Polski na tragiczne wydarzenia, jakie miały miejsce na Białorusi po sfałszowaniu przez władze wyników wyborów prezydenckich.

Andżelika Borys opowiedziała o wydarzeniu, którego sama była naocznym świadkiem. Chodzi o napaść milicjantów na samochód osobowy, prowadzony przez kobietę w ciąży i zdewastowanie pojazdu. Andżelika Borys poinformowała nauczycieli także o przypadkach brutalnych pobić działaczy ZPB przez OMON w Mińsku (pobicie badacza zbrodni stalinowskich popełnionych na Polakach Igora Stankiewicza), Grodnie (pobicie dziennikarza Jana Romana) oraz w Kobryniu (pobicie prezesa miejscowego oddziału ZPB Aleksandra Jarmoszuka). Prezes ZPB poinformowała nauczycieli, że każdy działacz organizacji, na którego spadną represje ze strony władz białoruskich, może liczyć na pomoc i wsparcie, o których zapewnił ją osobiście w rozmowie telefonicznej prezes Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej Mateusz Morawiecki.

Obecny na spotkaniu nauczycieli konsul RP Andrzej Raczkowski mówił z kolei o tym, że praca nauczycieli języka polskiego na Białorusi jest wysoko ceniona przez władze Rzeczypospolitej Polskiej. Zapewniał też o pełnym poparciu ze strony polskiej dyplomacji na Białorusi działalności oświatowej, prowadzonej przez polską mniejszość narodową.

Zakończyło się spotkanie nauczycieli języka polskiego wykładem, który dla koleżanek i kolegów odczytała metodyk wykładania języka polskiego Julia Szmigiro.

W spotkaniu nauczycieli języka polskiego wzięło udział około czterdziestu pedagogów. Każdy z nich otrzymał od prezes ZPB Andżeliki Borys niezbędne w codziennej pracy nauczyciela podręczniki oraz pomoc metodyczną.

Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content