HomeOświataUniwersytet Wileński oferuje bezpłatne studia studentom z Białorusi

Uniwersytet Wileński oferuje bezpłatne studia studentom z Białorusi

Studenci z Białorusi będą mogli studiować na Uniwersytecie Wileńskim (UW) nieodpłatnie, we czwartek, 20 sierpnia, poinformowała uczelnia. Krok ten ma na celu wyrażenie solidarności i wsparcia dla dążeń demokratycznych sąsiedniego kraju, podaje UW.

Uniwersytet Wileński

Osoby z Białorusi będą mogły wybierać zarówno studia licencjackie, jak i magisterskie. Wszystkie koszty studiów pokryje uniwersytet.

Najzdolniejsi studenci podczas pierwszego roku studiów na UW będą otrzymywali stypendium w wysokości 200 euro miesięcznie.

Uniwersytet Wileński oferuje również możliwość przeniesienia studiów dla białoruskich studentów prześladowanych z przyczyn politycznych.

Jak poinformował rektor Uniwersytetu Wileńskiego Rimvydas Petrauskas, historia uniwersytetu jest ściśle związana z kształtowaniem się białoruskiej tożsamości oraz wspólnotą narodów litewskiego i białoruskiego. Na Uniwersytecie Wileńskim i w Wilnie jest wiele znaków białoruskiej tożsamości.

„Znaczny wpływ na kształtowanie się białoruskiej tożsamości miała białoruska inteligencja, która na początku XX wieku mieszkała i tworzyła w Wilnie. (…) Litwę i Białoruś łączy nie tylko 679 kilometrów wspólnej granicy, ale również mniej więcej tyleż lat historii. Wspólna przeszłość Wielkiego Księstwa Litewskiego mogłaby się stać fundamentem łączącym współczesne społeczeństwa Litwy i Białorusi” – podkreślił R. Petrauskas.

Przyszli studenci UW mogą ubiegać się o stypendium do 14 września.

Jak podaje uczelnia, tzw. stypendium Wielkiego Księstwa Litewskiego, które ma być przyznawane Białorusinom, będzie częścią projektu stypendialnego przygotowanego z okazji 450-lecia Uniwersytetu Wileńskiego.

Znadniemna.pl za wilnoteka.lt

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content