HomeSpołeczeństwoMakiej: umowa o ułatwieniach wizowych z UE może do końca 2015

Makiej: umowa o ułatwieniach wizowych z UE może do końca 2015

Minister spraw zagranicznych Białorusi Uładzimir Makiej nie wykluczył podpisania porozumienia o ułatwieniach wizowych z Unią Europejską podczas szczytu Partnerstwa Wschodniego w Rydze w 2015 r.

Makiej

Uładzimir Makiej

„Nie chciałbym teraz podawać konkretnego terminu. Będziemy spokojnie pracować nad tym, żeby uzyskać korzystne dla obu stron pod względem treści i formy porozumienie dotyczące odpowiednich umów o ułatwieniach wizowych i readmisji z Unią Europejską. Ale jako jeden z możliwych terminów orientacyjnych możemy podać tę datę (szczytu PW pod koniec 2015 r.)” – powiedział Makiej w wywiadzie dla agencji BiełaPAN, opublikowanym w środę w niezależnej gazecie „Biełorusskije Nowosti”.

Dodał, że to bardzo ważne, iż doszło do zadeklarowania obustronnego zainteresowania rozmowami w tej sprawie, zaznaczył jednak, że jest to proces długotrwały, w trakcie którego może dojść do natrafienia na „podwodne rafy i trudności”.

Białoruś i Unia Europejska rozpoczęły negocjacje w sprawie porozumień o ułatwieniach wizowych i readmisji pod koniec stycznia. Mają się one skoncentrować na uproszczeniu procedur wydawania wiz krótkoterminowych oraz readmisji nielegalnych imigrantów. Prace nad porozumieniami będą toczyć się osobno, ale umowy muszą wejść w życie równocześnie.

Makiej podkreślił, że Białorusi zależy na „normalnych, równoprawnych stosunkach politycznych, handlowo-gospodarczych i innych ze wszystkimi państwami UE”.

Jak zaznaczył, Unia jest drugim co do wielkości partnerem handlowo-gospodarczym Białorusi po Rosji. Ze względów m.in. geograficznych Białoruś rozwija aktywniejszą współpracę z państwami sąsiednimi: Litwą i Łotwą. Zaznaczył jednak, że „w ostatnim czasie dały się zauważyć pozytywne postępy w stosunkach z Polską”.

Podkreślił, że Białoruś uważa program Partnerstwa Wschodniego za „bardzo ważne narzędzie normalizacji stosunków z Unią Europejską”. „Dopóki ta inicjatywa odpowiada naszym interesom narodowym, będziemy uczestniczyć w tym projekcie bez względu na to, czy to się komuś podoba, czy nie” – podkreślił.

Dodał jednak, że po 5 latach istnienia tego programu dojrzała konieczność jego udoskonalenia. Według niego partnerzy zbyt często ograniczają się do omawiania kwestii technicznych i organizacyjnych bez zastanowienia nad tym, „co ta inicjatywa powinna dawać państwom-uczestnikom PW i UE ze strategicznego punktu widzenia”.

Najważniejsze – jego zdaniem – to „utrzymać niezależność terytorialną i suwerenność państw-uczestników tej inicjatywy, ich bliskość do Europy i Unii Europejskiej”. Ważne jest także, jak dodał, podtrzymywanie gospodarczej i ekonomicznej stabilności w regionie.

Według Makieja więcej uwagi należy poświęcić „kwestiom bezpieczeństwa z uwzględnieniem ostatnich wydarzeń w regionie, problemom dobrobytu mieszkańców, niedyskryminowania żadnych państw uczestniczących w PW” oraz ich równorzędności.

Zaznaczył przy tym, że Partnerstwo Wschodnie nie powinno być traktowane jako alternatywa udziału w innych strukturach integracyjnych i nie należy stawiać jego uczestników przed wyborem: PW albo Unia Celna Białorusi, Rosji i Kazachstanu.

Wyraził też przekonanie, że „wizerunek Białorusi jest demonizowany w opinii publicznej na Zachodzie”, a podobne sytuacje są opisywanie inaczej zależnie od tego, czy mają miejsce na Białorusi, czy też w którymś z państw unijnych.

Odnosząc się do podpisania 29 maja porozumienia o utworzeniu 1 stycznia 2015 r. Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej na bazie Unii Celnej, oznajmił, że Białoruś nie popada w euforię z tego powodu, gdyż „porozumienie w tej postaci, w jakim zostało podpisane, nie odpowiada temu, o którym wszystkie strony mówiły wcześniej”.

Dodał, że w porozumieniu nie przewidziano wspólnego rynku gospodarczego. „Na razie mowa o osobnych rynkach trzech państw z odpowiednimi wyjątkami i ograniczeniami” – zaznaczył.

Tłumacząc, dlaczego Białoruś podpisała to porozumienie, chociaż nie była z niego zadowolona, odparł, że było to ważne, „bo oznaczało kontynuację dalszych procesów integracyjnych”.

Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

Najnowsze komentarze

  • Ulatwienia wizowe dla obywateli to krok do normalizacji stosunków z UN. Może wreszcie reżim się opamieta i pozwoli na odrobinę wolności swoim obywatelom.

Skomentuj

Skip to content