HomeHistoria100. rocznica Bitwy Warszawskiej w ZPB (FOTOREPORTAŻ)

100. rocznica Bitwy Warszawskiej w ZPB (FOTOREPORTAŻ)

Dwa dni trwały w Grodnie i na Grodzieńszczyźnie obchody 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej i Dnia Wojska Polskiego z udziałem Zarządu Głównego ZPB na czele z prezes Andżeliką Borys oraz reprezentacją Konsulatu Generalnego RP w Grodnie na czele z szefem placówki konsulem generalnym Jarosławem Książkiem.

W pierwszym dniu obchodów 14 sierpnia działacze ZPB z Grodna, uczniowie Polskiej Szkoły Społecznej im. Króla Stefana Batorego przy ZPB w Grodnie („Batorówki”), a także słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy ZPB i polscy dyplomaci zgromadzili się na Polskim Cmentarzu Wojskowym przy Krzyżu Katyńskim. Tutaj odbyła się przygotowana siłami uczniów „Batorówki” uroczysta Akademia, przypominająca wydarzenia sprzed stu lat, które zadecydowały o tym, że Wojsko Polskie wspierane przez cały naród zatrzymało pod Warszawą pochód bolszewickich hord na Europę. Myślą przewodnią okolicznościowych przemówień wygłoszonych przy Krzyżu Katyńskim w Grodnie przez konsula generalnego RP w Grodnie Jarosława Książka, prezes ZPB Andżelikę Borys i innych uczestników obchodów było przekonanie, że bez zwycięstwa Polaków w Bitwie Warszawskiej na mapie Europy nie pojawiłoby się wielu niepodległych państw, m.in. niepodległej i wolnej Białorusi, której obywatele także w dzisiejszych dniach toczą swoją bitwę o wolność i godność, a także o podstawowe prawa człowieka i obywatela.

Po modlitwie za dusze bohaterów poległych 100 lat temu w obronie podstawowych wartości cywilizacji europejskiej, uczestnicy spotkania przy Krzyżu Katyńskim przeszli na pobliski cmentarz Farny (Pobernardyński), aby zapalić znicze na grobach żołnierzy Wojska Polskiego z 1920 roku, które spoczywają w dużej kwaterze, tworzącej osobną nekropolię wojenną na tym zabytkowym grodzieńskim cmentarzu.

Drugi dzień obchodów z udziałem członków Zarządu Głównego ZPB i polskich dyplomatów w Grodnie był poświęcony objazdowi pochówków żołnierskich z 1920 roku na Grodzieńszczyźnie. Wszędzie, gdzie pojawiała się delegacja działaczy ZPB i dyplomatów spotykani oni byli przez działaczy miejscowych oddziałów ZPB, które na co dzień opiekują się odwiedzanymi miejscami pamięci. Uczestnicy obchodów odwiedzili groby żołnierskie w Indurze, Makarowcach, Geniuszach, Małej Brzostowicy  i Wielkiej Brzostowicy oraz w Słonimiu i Wołkowysku. W Słonimiu i Wołkowysku, gdzie są duże cmentarze wojenne z okresu wojny polsko-bolszewickiej przy upamiętniających poległych obeliskach wartę honorową pełnili harcerze z miejscowych drużyn harcerskich.

Zarówno w Słonimiu, jak i w Wołkowysku harcerze przygotowali dla uczestników obchodów patriotyczne programy artystyczne, a harcerze w Słonimiu na cześć poległych 100 lat temu bohaterów zawiązali na krzyżu, wieńczącym pomnik biało-czerwone wstążki z zapisanymi na nich przyrzeczeniami pielęgnowania pamięci o bohaterach 1920 roku i przekazywania wiedzy o ich ofierze złożonej za wolną Polskę i wolną Europę, w tym Białoruś, kolejnym pokoleniom harcerzy na Białorusi.

Podobne przyrzeczenie, wykonując m.in. piosenkę pt. „ Nie jesteśmy czerwonymi pionierami”, złożyli podczas patriotycznego koncertu w Wołkowysku w obecności prezes ZPB Andżeliki Borys konsula generalnego RP w Grodnie Jarosława Książka i innych uczestników obchodów harcerze z 48. Drużyny Harcerskiej „Szare Wilki” im. 4. Pułku Ułanów Zaniemeńskich przy Oddziale ZPB w Wołkowysku.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z obchodów 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej i Dnia Wojska Polskiego z udziałem Zarządu Głównego ZPB:

Dzień pierwszy

Dzień drugi

Grodno. Cmentarz Franciszkański

Indura

Makarowce

Geniusze

Mała Brzostowica

Wielka Brzostowica 

Słonim

 

Wołkowysk

Znadniemna.pl

Najnowsze komentarze

  • Jestem pelen podziwu i uznania dla Polonii na Bialorusi za Wasza patriotyczna postawe i pamiec o tych co oddali zycie za Polske. Te spotkania na cnentarzach sa piekna lekcja historii dla nas wszystkich, szczegolnie dla mlodziezy. Gratuluje wszystkim organizatorim i pozdrawiam uczestnikow z Kanady.
    Jerzy Barycki
    ??

Skomentuj

Skip to content