HomeSpołeczeństwoPrezydenci Polski i Litwy uzgodnili wspólne kroki ws. Białorusi

Prezydenci Polski i Litwy uzgodnili wspólne kroki ws. Białorusi

Prezydenci Polski i Litwy uzgodnili wspólne działanie na rzecz Białorusi; wyrazili gotowość pomocy w realizacji planu obejmującego: powstrzymanie przemocy, uwolnienie zatrzymanych oraz doprowadzenie do rozmów między władzą a obywatelami – powiedział Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda i prezydent Republiki Litewskiej Gitanas Nausėda, fot.: Jakub Szymczuk/KPRP

– Dzisiaj odbyła się kolejna rozmowa między Prezydentami Polski i Litwy. Andrzej Duda i Gitanas Nausėda wymienili się opiniami na temat rozwoju wypadków w tym kraju, a także uzgodnili, że będą podejmować dalsze, wspólne kroki na rzecz rozwiązania tej trudnej sytuacji – powiedział Szef Gabinetu Prezydenta RP.

Jak zaznaczył, chodzi o regionalny plan dla Białorusi obejmujący powstrzymanie przemocy, uwolnienie osób zatrzymanych oraz podjęcie rozmów „okrągłego stołu” między przedstawicielami władz i obywatelami. Minister Szczerski zaznaczył, że propozycja udziału w tych mediacjach zostanie skierowana także do innych partnerów.

– Jesteśmy gotowi, by wspomóc realizację takiego trzypunktowego planu – oświadczył Szef Gabinetu Prezydenta RP. Zaznaczył, że skorzystanie z tej inicjatywy to wewnętrzna decyzja Białorusi.

Litewski Prezydent Gitanas Nausėda poinformował, że Prezydenci Litwy i Polski, a także Łotwy wyrazili gotowość podjęcia się mediacji w sprawie kryzysu na Białorusi. – Chcę przedstawić trzypunktowy plan, który mógłby stać się wstępem do pośrednictwa Prezydentów regionu w rozwiązaniu kryzysu politycznego na Białorusi – powiedział dziennikarzom Gitanas Nausėda i poinformował, że popierają go w tym Prezydenci Polski i Łotwy, Andrzej Duda i Egils Levits, z którymi rozmawiał telefonicznie.

Znadniemna.pl za Prezydent.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content