HomeHistoriaSzukamy informacji o Jamnickich z Grodna i Polesia

Szukamy informacji o Jamnickich z Grodna i Polesia

Witam! Piszę w sprawie moich przodków. Poszukuję jakichkolwiek informacji na ich temat. Od aktów urodzenia, zgonu czy ich losów w Grodnie i okolicach.

Panorama Grodna – 1935 rok, fot.: Wikipedia.org

1. Poszukuję informacji o mojej prababci która mieszkała w Grodnie w latach 1920-1943 przy obecnej ulicy Belusza (dawne koszary wojskowe). Zmarła w 1943 r. w Grodnie. Czy posiadają państwo np. jej akt zgonu oraz miejsce pochówku? Chciałabym odwiedzić Grodno w niedalekiej przyszłości i chciałabym móc odnaleźć jej grób. Imię i nazwisko: Anna Jamnicka ( z domu Sobula) data urodzenia 26.07.1898 r. lub jakiekolwiek inne informacje na jej temat.

2.Poszukuję informacji na temat Edwarda Jamnickiego, Janiny Jamnickiej ( z domu Leżeńska) oraz ich synu Edwardzie Jamnickim ur. 03.09.1914 r. Mieszkali koło Prużany, w Orańczycach.

Może ktoś posiada jakiekolwiek informacje na ich temat. Wiem, że po I wojnie światowej byli zakładnikami w Moskwie. Zostali uwolnieniu w 1920r. Janina Jamnicka zm. w 1943 r. Jej grób znajduje się w Prużanie. Niestety nie posiadamy informacji na temat śmierci Edwarda Jamnickiego ( jej męża) oraz miejsca pochówku. Edward Jamnicki był w Poleskim Związku Właścicieli i Dzierżawców Ziemskich z siedzibą w Brześciu. Wszystko co udało mi się znaleźć podsyłam w załączniku. Jeśli posiadają Państwo jakiekolwiek informacje na jego temat to będę bardzo wdzięczna za wiadomość zwrotną.

Wycinek z publikacją o zakładnikach z Moskwy, która ukazała się w wydaniu „Monitor Polski” w 1920 roku

3.Poszukuję informacji na temat miejsca urodzenia mojego dziadka Jerzego Jamnickiego, syna Karola Jamnickiego i Anny Jamnickiej ( z domu Sobula). Wiem, że urodził się w Grodnie 11.02.1931r.. Czy można gdzieś zdobyć jego akt urodzenia, bądź kopię aktu? Lub jakiekolwiek informację na jego temat? Wiem że chodził do szkoły podstawowej w Grodnie. Podsyłam w załączniku zdjęcie ze szkoły podstawowej w Grodnie.

Grodno, lata 30. minionego stulecia. Na zdjęciu wychowankowie jednej ze szkół podstawowych Grodna po sakramencie Pierwszej Komunii. Wśród nich może być poszukiwany przez czytelniczkę jej dziadek Jerzy Jamnicki

A także szukam informacji o jego rodzeństwie: Karolu Jamnickim, ur. 01.11.1923 r. oraz Janinie Jamnickiej, ur. 19.01.1934 r. Oboje urodzili się w Grodnie. Rodzice: Karol i Anna.

4.Poszukuję informacji na temat mojego pradziadka Karola Jamnickiego, syna Franciszka. ur. 20.10.1985 r. lub 20.10.1900 r.

Był zawodowym żołnierzem na stanowisku starszego ogniomistrza w 29. Pułku Artylerii II Dywizji w Grodnie jako dowódca plutonu oraz kilkukrotnie jako szef Szkoły Podoficerskiej pułku. Przebywał w Grodnie z całą rodziną od 1920r. do 1945 r. jako żołnierz. Mieszkał w koszarach wojskowych w Grodnie.  Brał udział w wyzwoleniu Grodna w 1920 roku.

Fragment opisu udziału Karola Jamnickiego w działaniach bojowych z 1920 r. (źródło znane autorce –red.): „22 lipca 1920 r. Generalny Inspektor Armii Ochotniczej, gen. broni Józef Haller wydał rozkaz o sformowaniu Dywizji Ochotniczej.  0d tego czasu Karol Jamnicki należał do 205. Ochotniczego Pułku Piechoty wchodzącego w skład I Brygady Dywizji Ochotniczej. Brał udział w walkach o Grodno w bitwie niemeńskiej. W nocy z 25 na 26 września 1920 r. będąc w grupie majora Monda operującej na północ od fortu XIII i XIV, a do której dywizjonu był przydzielony została zaatakowana przez dwa pułki kozaków. Dywizjon stał wtedy na północ od Grodna. Ogniomistrz Jamnicki Karol dobrowolnie wraz z porucznikiem Mroczko udaje się w kierunku gdzie już w całej pełni rozwinęła się walka z napierającymi kozakami. Mimo najsilniejszego nieprzyjacielskiego ognia przychodzi i melduje gdzie najbardziej zagrożone punkty i umożliwia w ten sposób celowe i skuteczne otworzenie ognia z dwóch baterii, przyczyniając się w ten sposób do odparcia ataku nieprzyjaciela”.

Otrzymał za to Krzyż Walecznych.

Mieszkał przy ulicy Legionowej 48 ( obecnie Bełusza). Dnia 28.12.1939 r. został zatrzymany przez NKWD i był więziony do 1941 r. Czy posiadają Państwo jakieś informacje na jego temat, zdjęcia, historię wojskową oraz informację dotyczącą więzienia w którym przebywał, lub jakiekolwiek inne informacje na jego temat?

Odpis z Ośrodka KARTA ws. Karola Jamnickiego, syna Franciszka

Będę wdzięczna za pomoc.

Z poważaniem,

Karolina Jamnicka-Kondej, e-mail: [email protected]

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content