HomeHistoriaRestaurują siedzibę rodu Rejtanów w Hruszówce (FOTO)

Restaurują siedzibę rodu Rejtanów w Hruszówce (FOTO)

Gazeta władz obwodu brzeskiego „Zaria” informuje o intensywnych pracach restauracyjnych, prowadzonych w siedzibie rodu Rejtanów w Hruszówce (rejon lachowicki).

„Wkrótce ten zespół dworski ma zostać wpisany na listę odrestaurowanych perełek architektonicznych obwodu brzeskiego” – z optymizmem donosi „Zaria”.

Wydanie przypomina, że pierwsze kroki, umożliwiające trwającą obecnie restaurację zabytkowej siedziby, wykonały w 2016 roku władze rejonowe w Lachowiczach i władze powiatowe w Łęczynie (województwo lubelskie), kiedy podpisały umowę o współpracy.

– W wyniku tego porozumienia zrodziła się idea odnowienia dwóch obiektów historycznych – siedziby Rejtanów w Hruszówce i dworu Łachertów w gminie Puchaczów – powiedziała dziennikarzom szefowa wydziału ds. ideologii, kultury i młodzieży Lachowickiego Rejonowego Komitetu Wykonawczego Nina Prichacz.

Realizować pomysł postanowiono w ramach programu współpracy transgranicznej „Polska – Białoruś – Ukraina 2014 -2020”. We wrześniu 2018 roku został podpisany kontrakt grantowy na otrzymanie obiema stronami środków międzynarodowej pomocy technicznej UE wysokości 2,5 miliona euro.

Na restaurację siedziby Rejtanów została przydzielona kwota wysokości 1,327 miliona euro, z czego 140 tysięcy euro wynosi wkład strony białoruskiej, a resztę pochodzi od Unii Europejskiej.

W ubiegłym roku wykonawcy prac restauracyjnych po stronie białoruskiej opracowali projekt i oszacowali koszty pierwszego etapu restauracji kompleksu dworskiego Rejtanów, a w marcu bieżącego roku rozpoczęły się prace na obiekcie.

„Obecnie prace w Hruszówce idą pełną parą”- pisze wydanie „Zaria”, które wysłało na plac budowy swojego fotokorespondenta.

Zdjęcia z Hruszówki ukazały się na stronie internetowej gazety „Zaria”, za którą udostępniamy je Państwu:

Znadniemna.pl za Zarya.by

Najnowsze komentarze

  • Nareszcie !!!

  • Super wiadomość. Widziałem posiadłość w 2010 r. Była w żałosnym stanie. Kaplica z prochami Reytana również.

Skomentuj

Skip to content