HomeSpołeczeństwoKto kogo zbywa Polsat „Garanta”, czy odwrotnie?

Kto kogo zbywa Polsat „Garanta”, czy odwrotnie?

Grodzieński operator sieci telewizji kablowej Centrum „Garant” twierdzi, że, mimo nieoficjalnej zgody ze strony Telewizji Polsat, polski nadawca zwleka z oficjalnym zawarciem porozumienia, umożliwiającego przywrócenie audycji Polsatu do grodzieńskiej sieci kablowej.

polsat_logo

O wytłumaczenie przyczyn zniknięcia z oferty „Garanta ”programu Telewizji Polsat, ostatniej do września ubiegłego roku odbieranej w Grodnie telewizji po polsku, poprosili grodzieńskiego operatora kablowego działacze polscy z Grodna Wiesław Kiewlak i Natalia Soroka.

W odpowiedzi na zapytanie grodnian dyrektor Centrum „Garant” odpisał, że jego firma chętnie przywróci emisję audycji Telewizji Polsat, pod warunkiem, że Telewizja Polsat podpisze z „Garantem” porozumienie, niezbędne do rozpoczęcia retransmisji Polsatu i przekaże dokumenty potrzebne do uzyskania przez „Garant” pozwolenia na retransmisję Polsatu od białoruskiego ministerstwa informacji.

Odpowiedź dyrektora Centrum „Garant” (w języku rosyjskim)

Według dyrektora „Garantu” z oficjalnymi zapytaniami o przekazanie niezbędnych dokumentów jego firma zwracała się do Telewizji Polsat już niejednokrotnie, ale – jak dotąd – bez skutku.

Sytuacja ta jest o tyle zadziwiająca, że po naszej interwencji u rzecznika Telewizji Polsat Tomasza Matwiejczuka tuż po zniknięciu Polsatu z grodzieńskiej sieci kablowej, uzyskaliśmy odpowiedź, iż polski nadawca będzie się starał zażegnać problem, a w kontaktach z operatorami sieci kablowych Białorusi, zwłaszcza z największym operatorem telewizji kablowej Grodna i Grodzieńszczyzny – Centrum „Garant”, będzie się starać „przede wszystkim brać pod uwagę dobro polskiej mniejszości na Białorusi”.

Przypomnijmy, iż do początku września ubiegłego roku, dla mieszkańców Grodna Polsat pozostawał jedynym polskim kanałem telewizyjnym po wyłączeniu przez władze Białorusi w 2005 roku retransmisji kanału publicznego polskiego nadawcy TVP1.

Problem braku możliwości odbioru jakiejkolwiek telewizji z Polski w języku polskim przez polską mniejszość na Białorusi, nasza redakcja podnosiła niejednokrotnie przy różnych okazjach i przed różnymi gremiami, między innymi podczas Konferencji „Media Polskie na Wschodzie”, która odbyła się w Senacie RP we wrześniu ubiegłego roku.

Znadniemna.pl

Najnowsze komentarze

  • Chodzi raczej nie o Polsat konkretnie, gdyz jest to stacja komercyjna i prywatna, lecz po prostu o polska telewizje na Bialorusi. TVP Polonia na przyklad.

Skomentuj

Skip to content