HomeReligiaZarządzenie Przewodniczącego Konferencji Katolickich Biskupów na Białorusi

Zarządzenie Przewodniczącego Konferencji Katolickich Biskupów na Białorusi

Szanowani kapłani, osoby życia konsekrowanego, drodzy wierni!

Arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz, Metropolita Mińsko-Mohylewski, przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich na Białorusi

Zaistniała w świecie, w związku z pandemią koronawirusa skomplikowana sytuacja epidemiologiczna nawołuje nas do odpowiedzialnego stanowienia się do tego problemu.

Jako wierzący, najpierw powinniśmy zwracać się do Boga, bez którego nic nie możemy uczynić (por. J 15, 5), a wiara w Niego uzdrawia (por. Łk 17, 19). Dlatego wzywam wszystkich wierzących do modlitwy w intencji zapobiegania pandemii koronawirusa. Wykorzystajmy dany nam przez Opatrzność Bożą czas, zwłaszcza Wielki Post, aby poprzez modlitwę, wstrzemięźliwość, dobroczynność, spowiedź, udział w Eucharystii, nabożeństwa Drogi Krzyżowej, Gorzkie żale, Różaniec, Koronkę do Miłosierdzia Bożego, zaproponowaną przez Papieża Franciszka „Modlitwę 24 godziny dla Pana” 29-30 marca 2020 r., Litanie, Suplikacje itd. aby Miłoserny Bóg zachował nas od tej klęski.

Po konsultacji z biskupami diecezji katolickich na Białorusi, nakazuję co następuje.

Biorąc pod uwagę ciągłe rozprzestrzenianie się tej niebezpiecznej choroby, z wiarą w Opatrzność Bożą i z troską o zdrowie wszystkich naszych obywateli, w Kościele Katolickim na Białorusi, który dba o duchowe i fizyczne dobro swoich wiernych i całego narodu, wprowadzane są następujące prewencyjne środki sanitarne.

  1. 1. Uszanowanie Krzyża Świętego, obrazów i relikwii odbywa się poprzez przyklęknięcie lub głęboki ukłon bez dotykania i całowania.
  2. 2. Nie napełniać kropielnic kościelnych wodą święconą i wyjaśnić wiernym o potrzebie na określony czas powstrzymania się od ich używania. Zaleca się mieć wodę święconą w domu i z tej korzystać.
  3. 3. Na okienkach (kratkach) konfesjonału należy założyć folie ochronne, które trzeba regularnie dezynfekować i zmieniać z zachowaniem ostrożności.
  4. 4. Znak pokoju jest przekazywany przez skinienie głowy, bez podawania rąk.
  5. 5. Przed odprawianiem Eucharystii osoby duchowne i ministranci powinni dokładnie umyć ręce i podczas niej ściśle przestrzegać norm higienicznych.

To Zarządzenie obowiązuje aż do odwołania.

Wszechmogący Boże, poprzez wstawiennictwo patronki Białorusi Matki Bożej Budsławskiej i patrona od chorób zakaźnych Świętego Rocha, uwolnij nas od plagi koronawirusa, obdarz zdrowiem chorych i wesprzyj swoją pomocą pracowników służby zdrowia, którzy nimi się opiekują.

Z błogosławieństwem,

Arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz

Metropolita Mińsko-Mohylewski

Przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich na Białorusi

Mińsk, 13 marca 2020 r.

rocznica wyboru papieża Franciszka

P.S. Wielebni kapłani niech przeczytają to Zarządzenie wiernym w trzecią niedzielę Wielkiego Postu 15 marca 2020 r.

Najnowsze komentarze

  • Czyli, woda święcona wg Kondrusiewicza to głupstwo, jak i sam chrzest.
    Ciekaw jestem czy ogłosi w tym jeszcze roku, że maleństwa w KKK będą ochrzczeni … za pośrednictwem piasku?

  • Kochani Rodacy, pisze te wiadomosc z Polnocnych Wloch, gdzie przyszlo mi zyc. Zarzadzenia Arcybiskupa Kondrusiewicza sa madre i swiadcza o trosce o zdrowie i zycie wiernych. Nie popadajcie w grzech nadmiernej ufnosci w pomoc Boza. Czyncie,co doradzaja ludzie swiatli i bardziej uwrazliwieni na niebezpieczenstwa. Zaraza idzie blyskawicznie i za tydzien moze Was, nie daj Boze! zdziwic i przestraszyc to co dziac sie bedzie. Trzeba modlic sie do NPMarii i Swietych od zarazy. Modle sie do Sw. Rocha. Niech Bog ma nas w swej opiece.

Skomentuj

Skip to content