HomeOświataSukcesy polskiej młodzieży z Białorusi w olimpiadzie historycznej

Sukcesy polskiej młodzieży z Białorusi w olimpiadzie historycznej

Uczniowie „Batorówki” i innych ośrodków edukacyjnych ZPB przeszli do II etapu  IV Olimpiady Historii Polski dla Polonii i Polaków za granicą 2019/2020 „W drodze do Niepodległości”. I etap Olimpiady odbył się w 25. szkolnych komisjach egzaminacyjnych w 10 krajach europejskich.

fot.: wid.org.pl

15 i 16 listopada 2019 roku młodzież polskiego pochodzenia w wieku licealnym przystąpiła do egzaminu pisemnego Olimpiady Historii Polski na Ukrainie: w Chmielnickim, Kijowie, we Lwowie, w Łucku, Równem, Winnicy, Żytomierzu, Odessie, Kropywnyckim i Krzywym Rogu; na Białorusi: w Grodnie, Mińsku, Berezie, na Litwie w Wilnie; w Niemczech: w Berlinie, Monachium, Norymberdze i Remseck; w Austrii w Wiedniu; Holandii w Hadze; Belgii w Antwerpii i Mons; Norwegii w Oslo; we Francji w Paryżu oraz w Grecji w Atenach.

Ponad 300 osób zmierzyło się z pytaniami z zakresu historii Polski od Piastów do współczesności. Nagrodą główną dla grupy laureatów Olimpiady Historii Polski są indeksy na polskie uniwersytety państwowe: Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytet Opolski oraz Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie. Dodatkowo dla uczestników III etapu przewidziane są nagrody rzeczowe, w tym kilkudniowy pobyt w Polsce.

Do II etapu Olimpiady Historii Polski dla Polonii i Polaków za granicą 2019/2020 „W drodze do Niepodległości” zostało zakwalifikowanych 89 osób. Na Białorusi sukces na półmetku zmagań z historią Polski odnieśli: Paweł Harmatny i Margarita Ciuszkiewicz, uczniowie szkoły średniej w miejscowości Strihiń (rejon bereski, obwód brzeski), Nikita Dziwejkus z Polskiej Szkoły Społecznej przy ZPB w Mińsku oraz dwoje uczniów Polskiej Szkoły Społecznej im. Króla Stefana Batorego przy ZPB w Grodnie Agnieszka Komincz i Dymitr Sieliło.

Organizatorem Olimpiady Historii Polski dla Polonii i Polaków za granicą 2019/2020 „W drodze do Niepodległości” jest wieloletni partner Związku Polaków na Białorusi w Polsce – Fundacja Wolność i Demokracja.

Pełną listę zakwalifikowanych do II etapu Olimpiady można obejrzeć tutaj.

 Znadniemna.pl za wid.org.pl

Najnowsze komentarze

  • Spis lektur do Olimpiady naprawdę robi wrażenie – tu naprawdę trzeba dużo wiedzieć i rozumieć. Poza tym, to imponujące, że tak dużo młodych Rodaków interesuje się historią RP. To daje nadzieję na jeszcze lepszą przyszłość i rozwój Rzeczypospolitej!

Skomentuj

Skip to content