HomeHistoriaDo 22 marca IPN przyjmuje zgłoszenia do Nagrody „Kustosz Pamięci Narodowej”

Do 22 marca IPN przyjmuje zgłoszenia do Nagrody „Kustosz Pamięci Narodowej”

Do 22 marca Instytut Pamięci Narodowej przyjmuje zgłoszenia kandydatów do Nagrody „Kustosz Pamięci Narodowej”, przyznawanej osobom i instytucjom za upamiętnianie dziejów Polaków z lat 1939-89, a także za działalność publiczną zbieżną z misją IPN.

Nagroda – jak podkreśla IPN – ma przywrócić szacunek dla narodowej przeszłości, chronić wartości, dzięki którym Polska przetrwała przez lata zniewolenia.

Do tej pory jej laureatami zostali m.in. Władysław Bartoszewski, Adam Borowski, Paweł Jasienica, prezydenci – Ryszard Kaczorowski i Lech Kaczyński, rosyjskie stowarzyszenie „Memoriał”, a także Tomasz Merta, Zofia i Zbigniew Romaszewscy, Tomasz Strzembosz czy Związek Sybiraków. W sumie w latach 2002-2019 IPN wyróżnił 83 osób i instytucji.

„Nagroda +Kustosz Pamięci Narodowej+ przyznawana jest za wybitne dokonania na polu upamiętniania historii narodu polskiego w latach 1939–1989 oraz za działalność zbieżną z ustawowymi celami Instytutu Pamięci Narodowej” – przypomniał rzecznik IPN Adam Stefan Lewandowski. Dodał też, że laureatów wyłania Kapituła Nagrody, na czele której stoi prezes IPN. Nagrodę otrzymuje osoba, instytucja lub organizacja społeczna.

„Nagroda +Kustosz Pamięci Narodowej+ przyznawana jest za wybitne dokonania na polu upamiętniania historii narodu polskiego w latach 1939–1989 oraz za działalność zbieżną z ustawowymi celami Instytutu Pamięci Narodowej” – przypomniał we wtorek rzecznik IPN Adam Stefan Lewandowski. Dodał też, że laureatów wyłania Kapituła Nagrody, na czele której stoi prezes IPN. Nagrodę otrzymuje osoba, instytucja lub organizacja społeczna.

Od 2012 r. jedno z pięciu wyróżnień może zostać przyznane pośmiertnie, co pozwala wyrazić wdzięczność i uznanie także tym osobom, które nie mogły ich doświadczyć za życia. Wyróżnienie ma charakter honorowy, a jego laureaci otrzymują tytuł Kustosza Pamięci Narodowej.

W tym roku nagroda zostanie przyznana po raz dziewiętnasty. „Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do zgłaszania kandydatur poprzez wypełnienie i przesłanie formularza online” – podał rzecznik IPN, dodając, że formularz dostępny jest na stronach IPN.

Zgłoszenia przyjmowane będą do 22 marca 2020 r.

Nagrodę „Kustosz Pamięci Narodowej” w lipcu 2002 r. ustanowił ówczesny prezes IPN prof. Leon Kieres, a jej pomysłodawcą był ówczesny dyrektor krakowskiego oddziału IPN prof. Janusz Kurtyka (prezes IPN w latach 2005-2010).

Znadniemna.pl za PAP

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content