Tradycyjne spotkanie noworoczne prezesów i działaczy oddziałów ZPB, działających w obwodzie brzeskim, odbyło się 18 stycznia w miejscowości Nowa Mysz. W obwodzie brzeskim przyjęła się tradycja, że spotkania noworoczne prezesów obwodu brzeskiego odbywają co roku się w innym oddziale. Tym razem ten zaszczyt przypadł Oddziałowi ZPB w Nowej Myszy.
Na spotkanie przybyli prezesi i działacze z piętnastu oddziałów ZPB, dyrektorzy szkół społecznych, nauczyciele języka polskiego, kierownicy i uczestnicy polskich chórów i zespołów artystych, m.in.: chóru „Kraj Rodzinny” z Baranowicz, dwóch chórów z Nowej Myszy i chóru z Pińska.
Swoją obecnością spotkanie zaszczycili: konsul generalny RP w Brześciu Piotr Kozakiewicz wraz z małżonką, konsul RP w Brześciu Agnieszka Fiałkowska, prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys, wiceprezes ZPB Marek Zaniewski i dyrektor firmy „Energopol” z Kobrynia Stanisław Kędzierski.
Uczestników spotkania przywitała prezes Brzeskiego Obwodowego Oddziału ZPB Alina Jaroszewicz, która podsumowała działalność struktur ZPB obwodu brzeskiego za ubiegły rok.
– Brzeski Obwodowy Oddział ZPB został reaktywowany decyzją Rady Naczelnej ZPB w kwietniu 2017 roku. Dotychczas w obwodzie brzeskim istniały tylko dwa oddziały: oddział miejski w Brześciu i oddział w Baranowiczach. Za trzy lata udało się reaktywować i założyć 13 oddziałów ZPB: w Peliszczach , Prużanie, Nowej Myszy, Połonce, Juszkiewiczach, Drohiczynie, Niedźwiedzicy, Lachowiczach, Skokach, Kobryniu, Kroszynie, Pińsku i Tomaszówce – zaznaczyła Alina Jaroszewicz.
Prezes Brzeskiego Obwodowego Oddziału ZPB opowiedziała także o renowacjach miejsc pamięci narodowej w obwodzie brzeskim w roku 2019, wykonanych przez zespół działaczy ZPB na czele z opiekunem Miejsc Pamięci Narodowej obwodu brzeskiego Eugeniuszem Lickiewiczem, którzy odnowili m.in.: grobowiec Powstańców Styczniowych Stefanii i Jana Żuków w Popinie Nowej, 15 krzyży dębowych ku czci Polskich Żołnierzy i Oficerów, zamordowanych we wrześniu 1939 roku w Tomaszówce, grób Powstańca Styczniowego Antoniego Kaliszka w Szczytnikach, trzy nowe krzyże w Prużanie i Siechnowiczach.
– W roku 2019 Brzeski Obwodowy Oddział ZPB zrealizował także projekt dokumentowania historii polskiej na Polesiu pt. „Uwolnić historię”. W tym celu nagrywaliśmy świadectwa o II Rzeczypospolitej Polskiej, o przeżyciach Polaków po 1 i 17 września 1939 roku. Naszym celem jest upowszechnienie materiałów historycznych oraz dokumentowanie śladów przeszłości poprzez reportaże, filmy i inne formy „historii mówionej” – dodała Jaroszewicz, dziękując na koniec swojego wystąpienia prezesom struktur ZPB obwodu brzeskiego za aktywność i współpracę przy realizacji zadań i projektów patriotycznych.
Konsul generalny RP w Brześciu Piotr Kozakiewicz także podziękował prezesom i działaczom ZPB za celebrowanie polskości w swoich środowiskach.
Prezes ZPB Andżelika Borys w swoim przemówieniu podsumowała działalność całej organizacji za 2019 rok oraz przedstawiła plany na kolejny 2020 rok.
Spotkanie noworoczne uświetnił swoim występem chór „Przyszłość” z Nowej Myszy, który zaprezentował nowy program kolęd polskich w aranżacji autorstwa Władysława Żukowskiego.
Na zakończenie spotkania konsul generalny RP w Brześciu Piotr Kozakiewicz i prezes ZPB Andżelika Borys wręczyli zgromadzonym słodkie upominki, ufundowane przez Fundację Pomoc Polakom na Wschodzie oraz przez Konsulat Generalny RP w Brześciu.
Anna Jurkowska z Nowej Myszy, zdjęcia Eugeniusz Lickiewicz