Zabawy „andrzejkowe” połączone z wróżbami, konkursami i degustacją cukierniczych pyszności, a także lekcje z tradycji „andrzejkowych” – na różne sposoby obchodzono imieniny Andrzeja, będące ostatnią okazją, żeby wesoło się pobawić przed adwentem.
Członkowie Oddziału Związku Polaków na Białorusi w Grodnie w tym roku przyjęli zaproszenie na imprezę andrzejkową od rodaków z Lidy. Podczas zabawy nie zabrakło wróżb, konkursów, tańców i częstowania się smakołykami, bo w Lidzie ogłoszono konkurs na najlepszy tort andrzejkowy, co jest, chyba, nową tradycją w obchodach imienin Andrzeja!
Huczną imprezą obchodzili imieniny św. Andrzeja, którego imię jest jednym z najpopularniejszych imion w świecie, w Domu Polskim w Baranowiczach. Tutaj także nie zabrakło tańców konkursów i śpiewu.
Wracając do Grodna, należy przypomnieć, że zabawy andrzejkowe, związane z wróżbami, wyznaczającymi przyszłego wybrańca, nie są obce uczniom starszych klas Polskiej Szkoły Społecznej im. Króla Stefana Batorego przy ZPB w Grodnie. Seniorzy z działającego przy ZPB Uniwersytetu Trzeciego Wieku także wróżyli, oczekując znaków, wskazujących na ich wybrańców losu.
Zawsze aktywny Oddział ZPB w Mińsku nie mógł przepuścić takiej okazji, jak „andrzejki”, aby nie zorganizować własne obchody. Tutaj znaną od wieków tradycję potraktowano także edukacyjnie. O tradycji „andrzejkowej” z wykorzystaniem czarodziejskiego kapelusza, opowiedzieli swoim uczniom nauczyciele Polskiej Szkoły Społecznej przy ZPB w Mińsku.
Tradycję wróżb andrzejkowych poznawali na lekcjach i uczniowie Polskiej Szkoły Społecznej przy ZPB w Wołkowysku.
Znadniemna.pl
józef III / 2 grudnia, 2019
gusła ocierające się o satanizm [por. 1. Przykazanie !!!]
/