Działacze Oddziału Związku Polaków w Pińsku 223. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja uczcili sprzątaniem na miejscowych polskich cmentarzach przy ulicy Hajdajenki.
Na kompleks cmentarny w Pińsku, który odwiedzili miejscowi Polacy z okazji święta narodowego, składają się między innymi Cmentarz Rzymskokatolicki oraz Cmentarz Wojskowy Polski. W obu nekropoliach działacze polscy porządkowali mogiły pochowanych tu wybitnych, związanych z Pińskiem Polaków oraz polskich żołnierzy i powstańców. Jednym z najbardziej znanym w Pińsku grobów, zachowanych na Cmentarzu Wojskowym Polskim jest, zwana przez miejscowych „grobem nieznanego żołnierza”, mogiła bohatera powstania wielkopolskiego, opiece nad którą miejscowy oddział ZPB przywiązuje szczególną uwagę.
Kompleks cmentarny przy ulicy Hajdajenki w Pińsku jest nekropolią zabytkową, zamkniętą dla nowych pochówków w latach 70. ubiegłego stulecia. Jako nekropolia nieczynna dla pochówków wymaga stałej opieki. Polacy Pińska postanowili, że Święto Konstytucji Trzeciego Maja jest doskonałym powodem, aby zadbać o zabytkowe polskie groby i zademonstrować w ten sposób miejscowej społeczności obecność Polaków na pińskiej ziemi oraz pokazać, iż wśród miejscowej społeczności polskiej wciąż żywa jest pamięć o przodkach zarówno tych bardziej, jak i mniej znanych.
Ostatni spoczynek w nekropolii przy ulicy Hajdajenki w Pińsku znaleźli między innymi:
Helena Skirmuntt (1827–1874) – rzeźbiarka i malarka z Kresów.
Kazimierz Skirmuntt (1824–1893) – właściciel Kołodna na Polesiu.
Hortensja z Ordów Skirmunttowa (1808–1894) – siostra Napoleona, zamężna z Aleksandrem Skirmunttem z Porzecza, babka Konstancji Skirmuntt (zm. 1933).
Genowefa Broel-Plater (1852–1935) – właścicielka Zapola koło Pińska, córka Wandalina Pusłowskiego.
Konstancja Skirmuntt (zm. 1933) – publicystka, ostatnia właścicielka Pałacu Butrymowiczów w Pińsku.
Ignacy Kraszewski (1789–1853) – ziemianin z Borowa, daleki krewny Józefa Ignacego.
Leon Światopełk-Mirski (1871–1925) – ksiądz prałat w Pińsku.
Witold Tadeusz Danielewicz-Czeczott (1848–1929) – ksiądz rzymskokatolicki.
Oraz tzw. „żołnierz nieznany”, czyli bohater powstania wielkopolskiego.
Igor Sołowiej z Pińska
Dorota Parzyszek na Facebooku / 6 maja, 2014
brawo za inicjatywe 🙂
/