HomeSpołeczeństwoPolska ułatwi procedurę zatrudniania lekarzy z Białorusi i Ukrainy

Polska ułatwi procedurę zatrudniania lekarzy z Białorusi i Ukrainy

Medycy z Białorusi i Ukrainy mają rozwiązać kryzys kadrowy w polskiej służbie zdrowia.

Zdj. ilustracyjne

Polskie Ministerstwo Zdrowia planuje wprowadzić nowe zasady zatrudniania lekarzy spoza Unii Europejskiej. Jak informuje białoruska sekcja Polskiego Radia dla Zagranicy, odpowiedni projekt ustawy został już przedłożony w parlamencie.

Nowelizacja ustawy zakłada, że lekarze spoza UE nie będą musieli poddawać się trudnej i długotrwałej procedurze nostryfikacji dyplomu. Autorzy zmian mają nadzieję, że przyciągną one do Polski tych lekarzy, którzy chcieliby zostać w Polsce na stałe.

Warunkiem nabycia prawa do pracy zawodowej w Polsce byłoby zdanie przez lekarza egzaminu w jednym z polskich szpitali. Pozytywny wynik byłby przepustką do pracy w polskiej służbie zdrowia na okres pięciu lat – w określonej placówce służby zdrowia. Ostateczną decyzję o zatrudnieniu podejmie Okręgowa Izba Lekarska – regionalny organ samorządu medycznego.

Według ekspertów zmiany dotyczą przede wszystkim lekarzy z Białorusi i Ukrainy.

Aby wdrożyć inicjatywę, konieczne są zmiany w ustawie o zawodach lekarza i dentysty. Projekt zmian dotarł już do polskiego Sejmu, nadal jednak nie wiadomo, kiedy posłowie je rozważą.

Białoruskie media, komentując doniesienia o planach polskiego resortu zdrowia, piszą, że lekarze w Polsce są jedną z kategorii zawodowych o najwyższych zarobkach: „Płace polskich lekarzy na poziomie 3-4 tys. euro (w przeliczeniu na złote) są standardem”.

Znadniemna.pl za Kresy24.pl/polskieradio.pl

Najnowsze komentarze

 • I.bardzo.dobrze.moze
  Tem.fakt
  Zmobilizuje
  Naszych.lekarzy
  Do.lepszego
  Podejścia.do
  Pacjenta

 • Te 3-4 tysiące euro to trochę mit.
  To są kwoty brutto wraz z podatkiem i ubezpieczeniem społecznym (ZUS). Te wyższe dotyczą lekarzy pracujących na tzw. kontraktach, gdzie nie ma płatnego urlopu, ani zwolnienia chorobowego. Oczywiście to wszystko za ok 300 godzin pracy w miesiącu. Nie jest więc tak wcale różowo.
  Lekarzy w Polsce brakuje, a średni wiek specjalisty to 54 lata. Poza tym jest potworna biurokracja w Ochronie Zdrowia, na którą traci się czas.
  Ograniczone prawo wykonywania zawodu tylko do konkretnej placówki może powodować, że lekarze z Białorusi i Ukrainy mogą być wyzyskiwani i zmuszani do pracy w nadgodzinach poprzez zaniżone stawki. Mam nadzieję, że polskie Izby Lekarskie będą pilnować, by zatrudnienie odbywało się na uczciwych zasadach.

Skomentuj

Skip to content