HomeOświataAkcja „Szkoła do hymnu” również dla szkół polskich za granicą

Akcja „Szkoła do hymnu” również dla szkół polskich za granicą

Minister Edukacji Narodowej RP oraz Rada Dzieci i Młodzieży zapraszają szkoły, przedszkola, placówki oświatowe, a także szkoły polskie za granicą i polonijne do włączenia się w akcję „Szkoła do hymnu” i odśpiewania 4-zwrotkowego hymnu narodowego w piątek, 8 listopada, o symbolicznej godz. 11.11.

Przedsięwzięcie – to kontynuacja ubiegłorocznej inicjatywy „Rekord dla Niepodległej”, w której uczestniczyli uczniowie oraz nauczyciele z blisko 24 tys. placówek w kraju i za granicą.

– 11 listopada to szczególna data dla każdego Polaka. Tego dnia czcimy bohaterstwo, waleczność i męstwo naszych przodków, dzięki którym Polska po 123 latach niewoli wróciła na mapę Europy. Wyrażamy radość z tego, że żyjemy w wolnym i suwerennym kraju – napisał w liście do dyrektorów Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski.

– W 2018 r. świętowaliśmy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Szkoły, przedszkola i placówki oświatowe z całego kraju, a także szkoły polskie za granicą oraz placówki polonijne w różnoraki sposób włączały się w obchody tego niezwykłego jubileuszu. Organizowały uroczystości, akademie, przedsięwzięcia i akcje społeczno-kulturalne – podkreślił minister edukacji.

Placówki, które chcą włączyć się w akcję „Szkoła do hymnu”, powinny w piątek, 8 listopada, o symbolicznej godz. 11.11 zorganizować wspólne śpiewanie 4-zwrotkowego hymnu narodowego.

Warunkiem uczestnictwa w inicjatywie jest przesłanie przez dyrektora danej placówki ankiety zgłoszeniowej widocznej w Strefie dla zalogowanych w Systemie Informacji Oświatowej (zakładka „Ankieta”). Na zgłoszenia organizatorzy czekają do czwartku, 7 listopada, do godz. 15.00.

Wszystkie szkoły, przedszkola i placówki oświatowe, które zgłoszą swój udział w akcji, otrzymają pamiątkowy dyplom. Organizatorzy zachęcają również do publikowania relacji ze wspólnego śpiewania hymnu narodowego na profilach szkół, przedszkoli i placówek oświatowych w mediach społecznościowych z oznaczeniem #SzkołaDoHymnu oraz na stronach internetowych.

Placówki polonijne i szkoły polskie za granicą, chętne do udziału w akcji „Szkoła do hymnu”, są proszone o przesyłanie zgłoszeń mailowo na adres Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą [email protected]. W zgłoszeniu powinny znaleźć się następujące informacje: nazwa i typ przedszkola/szkoły/placówki oświatowej oraz szacowana liczba uczniów i nauczycieli biorących udział w akcji.

W ubiegłym roku w akcję „Rekord dla Niepodległej” włączyło się ponad 5 mln uczniów i nauczycieli w Polsce oraz za granicą, którzy 9 listopada o godz. 11.11 wspólnie zaśpiewali polski hymn narodowy. „Otrzymaliśmy wiele zdjęć i filmów dokumentujących to radosne świętowanie. Mamy nadzieję, że w tym roku inicjatywa spotka się z podobnym zainteresowaniem” – czytamy w komunikacie resortu edukacji narodowej.

Bądźmy razem w tym dniu!

Świętujmy wspólnie Święto Niepodległości!

Znadniemna.pl za Departamentem Informacji i Promocji
Ministerstwa Edukacji Narodowej

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content