Ogólnobiałoruskie eliminacje do udziału w II etapie IV Festiwalu Piosenki Niezłomnej i Niepodległej im. Henryka Rasiewicza „Kima” odbyły się 13 października w Grodnie. Z szesnastu, zgłoszonych do konkursu zespołów i solistów aż 11 otrzymało prawo występu w Krakowie, gdzie w listopadzie odbędzie się finałowy II etap Festiwalu.
Występy konkursowe oceniało jury w składzie:
Przewodniczący Mateusz Michał Prendota, chórzysta, solista Filharmonii Krakowskiej i członek Rady Artystycznej Filharmonii, prezes Stowarzyszenia „PasionART” i główny pomysłodawca Festiwalu Piosenki Niezłomnej i Niepodległej im. Henryka Rasiewicza „Kima”.
Irena Dejkało, nauczycielka i kierowniczka szkolnego chóru „Switanak” oraz zespołu folklorystycznego „Zareczańskie kryniczki”.
Jurorzy oceniali występy w czterech kategoriach wiekowych.
Wśród występów najmłodszych artystów jurorzy docenili śpiew i prezentację sceniczną 9-letniej Aryny Hryszanowicz z Lidy, która zaprezentowała publiczności piosenkę pt. „Kraj z baśni”, powstałą w środowisku polskich zesłańców w syberyjskiej miejscowości Lubimówka w 1940 roku. Drugą, zaprezentowaną przez młodą śpiewaczkę piosenką był utwór napisany przez patrona festiwalu Henryka Rasiewicza „Kima” pt. „Na znojną walkę”. W swojej kategorii Aryna Hryszanowicz została oceniona, jako konkursowicz, który kwalifikuje się do wyjazdu w listopadzie do Krakowa na finałowy etap Festiwalu.
W kategorii solistów i zespołów dziecięcych (wiek od 10 do 13 lat) premiowane wyjazdem do Krakowa miejsca zostały przydzielone:
I miejsce – zespołowi wokalnemu „RECHA” z Kalinkowicz (piosenki: „Przybyli ulani pod okienko”, „Bywaj dziewczę zdrowe” oraz „Na znojną walkę”);
III miejsce ex aequo – Trio Art Studia NIESPODZIANKA z Mińska (piosenki: „Przybyli ulani…” i „Orzeł Biały”) oraz zespół „Mozyrskie Iskierki” z Mozyrza ( piosenki: „Warszawskie dzieci”, „Pałacyk Michała” oraz „Na znojną walkę”).
Miejsce II w tej kategorii wiekowej nie zostało przyznane.
W kategorii młodzieży w wieku 14-18 lat do występu w Krakowie zakwalifikowała się uczennica Polskiej Szkoły Społecznej im. Króla Stefana Batorego przy ZPB w Grodnie Agnieszka Komincz. W jej wykonaniu publiczność usłyszała piosenkę harcerską, skomponowaną do wiersza Adama Asnyka pt. „Miejcie nadzieję” z repertuaru Jacka Wójcickiego, a także piosenkę z okresu Powstania Styczniowego pt. „Ostatni Mazur”, autorstwa powstańca Ludwika Ksawerego Łubińskiego.
Kategoria konkursowa dorosłych wykonawców została podzielona na dwie podkategorie – „soliści” i „zespoły”.
Wśród solistów jurorzy postanowili nie przyznawać I miejsca, a dwa kolejne, premiowane wyjazdem do Krakowa zajęli:
II miejsce – Aleksander Cielnow z Borysowa (piosenka „Orlątko” i hymn legionistów „Pierwsza Brygada”)
III miejsce Oksana Fiedziszyna z Lidy (piosenki „Warszawska kolęda” oraz „Rozkwitały pąki białych róż”)
Na podstawie przesłuchań dorosłych zespołów jurorzy rozdzielili miejsca i przepustki do Krakowa w sposób następujący:
I miejsce – zespół wokalny „Wszystko w porządku” z Borysowa, który wykonał polonez Kleofasa Ogińskiego „Pożegnanie z Ojczyzną” oraz piosenkę „Przytulmy Polskę do serca” z repertuaru Anny Sokołek.
II miejsce – grupa wokalna „Liber Cante” z Mińska, który wystąpił z utworami „Pieśń Polaków za Granicą” oraz „Preludium”.
III miejsce w tej kategorii nie zostało przyznane. Zamiast niego jurorzy postanowili wyróżnić i dać możliwość wystąpienia w Krakowie Zespołowi Rodzinnemu Art Studio NIESPODZIANKA z Mińska, który zaśpiewał piosenkę Jana Pietrzaka pt. „Żeby Polska była Polską” oraz piosenkę z okresu walki Polaków o odzyskanie przez Polskę Niepodległości pt. „Cztery córy miał tata”.
Festiwal Piosenki Niezłomnej i Niepodległej im. Henryka Rasiewicza „Kima” to przedsięwzięcie, któremu przyświecają dwa najważniejsze cele. Upowszechnianie wiedzy o Polskim Państwie Podziemnym, Armii Krajowej oraz Żołnierzach Niezłomnych za pomocą muzyki i zachowanie od zapomnienia piosenek (melodii i tekstów) śpiewanych w oddziałach partyzanckich w latach 1939-1956.
W ramach przesłuchań konkursowych Festiwalu dopuszczalne jest sięganie konkursowiczów po repertuar, nawiązujący treścią do dziejów I Rzeczypospolitej, Konfederacji Barskiej, przez utratę Niepodległości, czasy Powstań Narodowych, I wojny światowej i odzyskania Niepodległości, Międzywojnia, II wojny światowej, funkcjonowania Polskiego Państwa Podziemnego, Armii Krajowej, okresu Powstania Warszawskiego, walk o pełną Niepodległość Polski, prowadzonych przez Żołnierzy Niezłomnych po II wojnie światowej oraz okresu poprzedzającego i tworzącego dzieje Solidarności.
Organizatorami ogólnobiałoruskiego etapu eliminacyjnego IV edycji Festiwalu na terenie Białorusi jest Związek Polaków na Białorusi oraz Instytut Pamięci Narodowej.
Znadniemna.pl, zdjęcia – facebook.com