HomeOświataZnamy zwycięzców szkolnych eliminacji do Konkursu „Kresy 2019” w „Batorówce”

Znamy zwycięzców szkolnych eliminacji do Konkursu „Kresy 2019” w „Batorówce”

Szkolne eliminacje do XXVIII Konkursu Recytatorskiego im. Adama Mickiewicza „Kresy 2019” odbyły się 13 października w Polskiej Szkole Społecznej im. Króla Stefana Batorego przy ZPB w Grodnie.

Zwycięzcy, laureaci i jurorzy szkolnych eliminacji w „Batorówce” do Konkursu „Kresy 2019”

Do zmagań konkursowych przystąpiło 20 recytatorów w trzech kategoriach wiekowych.

W najmłodszej (dzieci w wieku od 8 do 12 lat) do udziału w konkursie zgłosiło się troje uczniów „Batorówki”. Po podsumowaniu wyników przez jury konkursowe miejsca w tej kategorii zostały podzielone między uczestnikami w sposób następujący:

I miejsce wśród najmłodszych recytatorów jury na czele z konsul RP w Grodnie Anną Pustuł przyznało uczniowi „Batorówki” Marcinowi Pisalnikowi, który wyrecytował wiersz Czesława Janczarskiego pt. „Naprawimy misia” oraz wiersz Andrzeja Pisalnika pt. „Chemia i chemik” i zakwalifikował się do udziału w kolejnym etapie konkursu, czyli do zmagań krasomówczych  na które przybędą do Grodna zwycięzcy eliminacji środowiskowych z całej Białorusi.

II miejsce w tej kategorii zajęła uczennica „Batorówki” Karina Mieleszko.  Wyrecytowała ona wiersz pt. „Bajka o sowie” Aleksandra Fredry oraz wiersz pt. „Niesforne szczyglęta” autorstwa Zbigniewa Dmitrocy.

Z III miejscem zamknęła podium w tej kategorii wiekowej uczennica „Batorówki” Anastazja Ircha, w której wykonaniu jurorzy usłyszeli dwa wiersze Adama Mickiewicza -„Niepewność” oraz „Pani Twardowska”.

Najliczniej obsadzoną  przez uczniów „Batorówki” okazała się kategoria, w której mogła startować młodzież szkolna w wieku od 13 do 15 lat. W tej kategorii do zmagań przystąpiło dwunastu recytatorów.

I miejsce i prawo startu w ogólnokrajowych zmaganiach recytatorów zdobył uczeń „Batorówki” Dymitr Sieliło, który wyrecytował wiersz Andrzeja Waligórskiego pt. „Kariera Marysi” oraz tekst piosenki pt. „Katyń” Jacka Kaczmarskiego

II miejsce w tej kategorii  szkolne jury przyznało  Agnieszce Komincz, która wyrecytowała wiersz Adama Mickiewicza pt. „Rybka” oraz wiersz pt. „Miejcie nadzieję” Adama Asnyka.

Na miejscu III uplasowała uczennica „Batorówki” Małgorzata Kirgicka. W jej wykonaniu jurorzy usłyszeli wiersz Juliana Tuwima pt. „Dwa wiatry” oraz wiersz Apolinarego Nosalskiego pt. „Odchodzi jesień”.

Pięciu krasomówców zapisało się do najstarszej kategorii konkursowej (od 16 lat i dorośli), której  zwycięzca ma szansę, po zmaganiach ogólnokrajowych, zakwalifikować się do etapu finałowego XXVIII Konkursu Recytatorskiego im. Adama Mickiewicza „Kresy 2019”, który tradycyjnie odbędzie się w Białymstoku.

W tej kategorii I miejsce zajęła Daria Hlebowicz, w której wykonaniu zabrzmiał tekst piosenki Wojciecha Młynarskiego pt. „Uśmiechnij się  do moich smutnych myśli” oraz wiersz Artura Oppmana pt. „Bitw bez liku w Polsce było”.

Na miejscu II wśród najstarszych recytatorów uplasowała się Irena Kołosza, która wyrecytowała wiersz Jonasza Kofty pt. „Trzeba marzyć” oraz wiersz pt. „Ballady i romanse” autorstwa Władysława Broniewskiego.

Miejsce III w starszej kategorii przypadło młodemu recytatorowi Dariuszowi Cydzikowi.

XXVIII Konkurs Recytatorski im. A. Mickiewicza „Kresy 2019” jest imprezą otwartą dla wszystkich Polaków mieszkających poza granicami  Polski.

Tegoroczna edycja konkursu odbywa się w kilkunastu krajach świata.

Organizatorem konkursu jest Podlaski Oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”  w Białymstoku, a współorganizatorami: Akademia Teatralna Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku, Białostocki Teatr Lalek oraz Muzeum Podlaskie w Białymstoku.

Honorowym Patronatem objął konkurs  Prezydent Miasta Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Znadniemna.pl

Najnowsze komentarze

  • Tyle było zrobione, żeby nie pozostało Polaków i polskości na dawnych Kresach,
    a Polacy są i polskość żyje.
    Aż serce raduje się, kiedy patrzę na zdjęcie i widzę jakie tę Polacy młodzi i piękni!

Skomentuj

Skip to content