HomeReligiaWernisaż wystawy „Pielgrzym” w galerii „Na Płocie”

Wernisaż wystawy „Pielgrzym” w galerii „Na Płocie”

„Zachęcam, aby mieszkańcy Grodna odwiedzali tę wystawę i przypominali sobie o uwiecznionym na zdjęciach wydarzeniu nie tylko przy okazji odbioru wiz” – mówił podczas otwarcia wystawy „Pielgrzym” na terenie Konsulatu Rzeczypospolitej Polskiej w Grodnie, szef placówki, konsul generalny Andrzej Chodkiewicz.

Wystawa_spotkanie_z_Ojcem_Swietym013

Wystawa_spotkanie_z_Ojcem_Swietym05

Andrzej Chodkiewicz, ksiądz biskup Józef Staniewski i ksiądz Antoni Gremza

Wystawa zdjęć autorstwa białostockich fotografów Piotra Sawickiego i Andrzeja Sokólskiego pt. „Pielgrzym” przypomina o pobycie w Białymstoku, podczas pielgrzymki do Ojczyzny w 1991 roku, papieża Polaka, błogosławionego Jana Pawła II.

Obecny na wernisażu biskup pomocniczy Diecezji Grodzieńskiej, ksiądz biskup Józef Staniewski po obejrzeniu prezentowanych na wystawie zdjęć podzielił się wspomnieniem z wydarzeń, które miały miejsce 23 lata temu. Wówczas, jeszcze jako seminarzysta, Józef Staniewki wraz z setkami wiernych z Białorusi udał się do Białegostoku, by modlić się wspólnie z papieżem. – Każde miejsce na spotkaniu z Ojcem Świętym było zarezerwowane dla konkretnych pielgrzymów i gości uroczystości, ale mówiliśmy wszystkim, że jesteśmy z Białorusi, z Grodna, dzięki czemu przydzielono nam miejsce, w którym, okazaliśmy się bardzo blisko papieża – wspominał ksiądz biskup.

Wystawa_spotkanie_z_Ojcem_Swietym03

Przemawia ksiądz biskup Józef Staniewski

Wystawa_spotkanie_z_Ojcem_Swietym

Wystawa_spotkanie_z_Ojcem_Swietym02

O obecności grodnian i pielgrzymów z Białorusi na spotkaniu z Ojcem Świętym w Białymstoku w czerwcu 1991 roku świadczą prezentowane na wystawie fotografie. Na kilku z nich nad tłumem wiernych jest dobrze widoczny transparent, wykonany przez seminarzystów utworzonego niespełna rok przed IV Podróżą Apostolską Jana Pawła II do Polski Wyższego Seminarium Duchownego w Grodnie: „Grodno/Seminarium Duchowne/Czekamy!!!”.

Wystawa_spotkanie_z_Ojcem_Swietym06

Wystawa_spotkanie_z_Ojcem_Swietym08

Wystawa_spotkanie_z_Ojcem_Swietym09

Wystawa_spotkanie_z_Ojcem_Swietym011

Wystawę „Pielgrzym” w improwizowanej galerii, noszącej nieoficjalną nazwę „Na Płocie” na terenie konsulatu otwarto na cztery dni przed oczekiwaną w najbliższą niedzielę kanonizacją błogosławionego Jana Pawła II. – Musieliśmy z tej okazji przypomnieć grodnianom, że Grodno było obecne na spotkaniu z Ojcem Świętym w Białymstoku – wytłumaczył sens inicjatywy polskiej placówki dyplomatycznej w Grodnie jej szef Andrzej Chodkiewicz. Konsul generalny zaznaczył, że do wystawy zostały dobrane mianowicie takie zdjęcia, na których obecność pielgrzymów z Białorusi na spotkaniu z papieżem Polakiem jest widoczna.

Wystawa_spotkanie_z_Ojcem_Swietym010

Wystawa_spotkanie_z_Ojcem_Swietym012

Wystawa „Pielgrzym” w galerii „Na Płocie” w Grodnie została przygotowana dzięki wsparciu Urzędu Miejskiego w Białymstoku, będącego właścicielem wystawionych zdjęć.

Znadniemna.pl

Najnowsze komentarze

  • Turystyka przykościelna w Białorusi intensywnie się rozwija i ma się dobrze. Konsulaty otwierają swoje drzwi na oścież dla świętego zarobkowania duchownych osób. Biskupi przymykają na to oczy.

    Przy Kościołach księża zbierają „ofiarę na Kościół” po 400-450 € i organizują wyjazdy do Rzymu i do innych miast. Dlaczego nazywają to ofiarą wiadomo, bo nie płacą ani grosza podatku i nabijają swoje kieszeni dobrem doczesnym.

    Czy lud Boży otrzymuje za to rozgrzeszenie czy nie?

Skomentuj

Skip to content